TVN24 | Polska

Prezydencki minister o szczegółach wizyty Pompeo w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP
TVN24Korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona o wizycie Mike'a Pompeo w Polsce

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał szczegóły wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo w Polsce. W planach jest spotkanie z prezydentem, premierem i ministrem spraw zagranicznych. Pompeo oraz szef resortu obrony podpiszą także umowę o współpracy wojskowej.

Mike Pompeo poinformował trzy dni temu, że w poniedziałek udaje się w podróż do Czech, Słowenii, Austrii oraz Polski, nazywając te państwa "przyjaciółmi Ameryki". - Oczekuję, że będzie to bardzo ważna i produktywna podróż - powiedział na konferencji prasowej w Departamencie Stanu.

Pompeo w Polsce "w podwójnym charakterze"

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski potwierdził, że Pompeo przyleci do Polski 15 sierpnia. Dodał, że sekretarz stanu będzie w naszym kraju w podwójnym charakterze. Jako sekretarz stanu USA spotka się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.

Z kolei jako reprezentant amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa będzie rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą oraz weźmie udział w uroczystościach upamiętnienia stulecia Bitwy Warszawskiej. Szczerski zaznaczył, że prezydent Duda podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie zaprosił przedstawiciela Stanów Zjednoczonych do udziału w tych uroczystościach.

- Pompeo, również jako reprezentant Donalda Trumpa, będzie w Warszawie podpisywał umowę o współpracy wojskowej między Polską a USA. Negocjacje umowy niedawno się zakończyły - powiedział prezydencki minister. Wyjaśnił, że umowa "jest wypełnieniem woli prezydentów Polski i USA wyrażonej w deklaracjach, podpisanych przez obu przywódców w ubiegłym roku w Waszyngtonie, o zwiększeniu obecności armii amerykańskiej w Polsce, także w sensie dowództwa piątego korpusu". Zaznaczył, że umowa obecnie przechodzi konieczne uzgodnienia wewnątrz administracji obu państw, w trybie międzyresortowym: w polskim rządzie oraz między departamentami w USA. - Gdy te wewnętrzne procedury zakończą się terminowo, a tak przewidujemy, to umowa będzie gotowa do podpisania 15 sierpnia. Ze strony Polski w obecności prezydenta w Pałacu Prezydenckim podpisze ją minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a ze strony amerykańskiej sekretarz stanu Mike Pompeo - poinformował Szczerski.

Po podpisaniu polsko-amerykańskiej umowy wojskowej prezydent Duda przyjmie amerykańskiego sekretarza stanu na rozmowę. Potem Pompeo będzie uczestniczyć w uroczystościach na warszawskim placu Piłsudskiego związanych z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Jak zaznaczył Szczerski, amerykański sekretarz stanu będzie jednym z zagranicznych gości, którzy przybędą na te uroczystości. Następnie zaplanowane jest spotkanie Pompeo z premierem Mateuszem Morawieckim.

Wspólna deklaracja o współpracy obronnej

Wizyta Pompeo odbędzie się po tym, gdy w zeszłym tygodniu Pentagon przedstawił plan wycofania prawie 12 tysięcy żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Spośród nich 5600 zostanie skierowanych do innych państw NATO. Prezydent Trump uzasadniał ten krok tym, że władze niemieckie wydają za mało na obronność.

>> Szef Pentagonu o Wspólnej Deklaracji Współpracy Obronnej z Polską

Tydzień temu w piątek o zakończeniu negocjacji pomiędzy Polską a USA, dotyczących zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju, poinformowali na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher i szef MON Mariusz Błaszczak.

Pod koniec września ubiegłego roku w Nowym Jorku prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy wojskowej. Dokument uszczegółowił zapisy poprzedniej deklaracji ogłoszonej w czerwcu 2019 roku. Wrześniowa deklaracja zawiera lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA w Polsce.

Autor:akw/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: