Straż Graniczna: obiekty wojskowe w Wędrzynie zaadaptowane na ośrodek dla cudzoziemców

Autor:
mjz,
karol
Źródło:
PAP
Rzeczniczka Straży Granicznej o migrantach na granicy z Białorusią
Rzeczniczka Straży Granicznej o migrantach na granicy z BiałorusiąTVN24
wideo 2/21
TVN24Rzeczniczka Straży Granicznej o migrantach na granicy z Białorusią (wideo z 20.08)

Straż Graniczna zaadaptowała obiekty wojskowe w Wędrzynie w województwie lubuskim na ośrodek strzeżony dla cudzoziemców, który może pomieścić kilkaset osób - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- W Wędrzynie w województwie lubuskim adaptujemy obiekty wojskowe na ośrodek strzeżony dla cudzoziemców. Docelowo ośrodek może pomieścić nawet kilkaset osób, ale będziemy je przygotować stopniowo w zależności od potrzeb - powiedziała Michalska.

Straż GranicznaTVN24

Około tysiąca cudzoziemców w ośrodkach prowadzonych przez Straż Graniczną

Obecnie w ośrodkach prowadzonych przez Straż Graniczną przebywa około tysiąca cudzoziemców zatrzymanych po nielegalnym przekroczeniu granicy. - Mamy jeszcze miejsca, ale w razie czego adaptujemy nowe - wyjaśniła rzeczniczka SG.

To kolejny nowo uruchomiony w ostatnim czasie ośrodek. Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga informował przed tygodniem, że w związku ze wzmożoną migracją na polsko-białoruskim odcinku granicy strzeżone ośrodki dla cudzoziemców uruchomiono w Białej Podlaskiej i Czerwonym Borze.

Ośrodki dla cudzoziemców

Cudzoziemca umieszcza się w strzeżonym ośrodku na podstawie postanowienia sądu właściwego ze względu na miejsce zatrzymania. Osobom umieszczonym w ośrodku lub areszcie dla cudzoziemców należy zapewnić stałą opiekę medyczną i wyżywienie zgodne z wymogami religijnymi i kulturowymi. Zapewnia się im także możliwość wykonywania praktyk religijnych.

Polska oraz wszystkie kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa, Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. Imigranci pochodzą między innymi z Iraku, Syrii, Afganistanu, a także innych krajów. We wspólnym oświadczeniu premierzy państw: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii stwierdzili, że bieżący kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

Autor:mjz, karol

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości