TVN24 | Polska

Zbigniew Rau i Mevlut Cavusoglu o współpracy Polski z Turcją w sprawie migracji z Białorusi

TVN24 | Polska

Autor:
js,
akr/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rau o współpracy Polski z Turcją w sprawie migracji z Białorusi
Rau o współpracy Polski z Turcją w sprawie migracji z BiałorusiTVN24
wideo 2/30
TVN24Rau o współpracy Polski z Turcją w sprawie migracji z Białorusi

Turcja zaproponowała pomoc w sprawie nielegalnej migracji obywateli państw arabskich z Białorusi - przekazał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu. Dodał, że pomoc będzie oznaczała współpracę wywiadów, wspólne rozpoznanie zagrożeń i kanałów przerzutów migrantów. Później Cavusoglu spotkał się także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Szef MSZ po rozmowie z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu podkreślał, że relacje gospodarcze z Turcją są bardzo dobre, wzajemna wymiana handlowa w ubiegłym roku wyniosła sześć miliardów euro i wyraził nadzieję, że uda się wkrótce osiągnąć osiem miliardów euro. - Turcja jest naszym najważniejszym partnerem gospodarczym na Bliskim Wschodzie - mówił Rau.

Jak dodał, do zwiększenia polskiego eksportu do Turcji mogłoby przyczynić się zniesienie niektórych barier handlowych. Wyraził zadowolenie ze wsparcia przez Turcję inwestycji dotyczących korytarza drogowego na linii północ-południe Europy. Zaznaczył, że podczas poniedziałkowych rozmów Cavusoglu w imieniu Turcji wyraził zainteresowanie dalszą współpracą w ramach Trójmorza.

Wśród obszarów współpracy z Turcją Rau wymienił bezpieczeństwo, walkę z terroryzmem, handel, migrację i turystykę. Ponadto - jak dodał - tematem rozmów były zagrożenia na wschodniej flance NATO w kontekście sytuacji w Rosji, Syrii, Afganistanie i na Białorusi.

Rau: szef tureckiej dyplomacji zaoferował pomoc

- Podniosłem kwestię problemów związanych z nielegalną, niekontrolowaną emigracją do naszych państw właśnie z Białorusi, poprosiłem także mojego tureckiego kolegę o zwrócenie większej uwagi na trwający od kilku miesięcy proceder, który związany jest z próbami przekraczania naszej wschodniej granicy przez migrantów przylatujących do Mińska różnymi drogami, także korzystającymi najczęściej z przesiadek w Stambule - mówił szef polskiego MSZ.

- Pan minister, nawiązując do tych praktyk podróżowania z inspiracji białoruskiej przedstawicieli i obywateli różnych państw arabskich przez Stambuł do Mińska, zaoferował wszechstronną pomoc, która najkrócej rzecz ujmując będzie się sprowadzać do współpracy naszych wywiadów, dzielenia się informacjami, wspólnego rozpoznawania miejsc zagrożeń i kanałów przerzutów - dodał Rau.

Szef MSZ pytany o pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby rozwijać europejskie wojsko, odparł, że Polska opiera się na strukturach NATO, ale będzie przyglądać się dalszemu rozwojowi tego projektu.

Szef MSZ Turcji o współpracy w sprawie nielegalnej migracji

Mevlut Cavusoglu na wspólnej konferencji prasowej z Rauem podkreślał wagę 600 lat relacji Turcji z Polską i dziękował między innymi za pomoc polskich strażaków w walce z pożarami w tym kraju. Określił Polskę jako partnera strategicznego.

Cavusoglu zwracał uwagę na wzrastające wzajemne obroty handlowe, a jako cel wymienił wysokość wymiany handlowej rzędu 10 miliardów dolarów. Wśród celów swojej wizyty wymienił także rozmowy delegacji polskich i tureckich przedsiębiorców.

Odnosząc się do kwestii nielegalnej migracji obywateli państw arabskich z terytorium Białorusi do Polski, deklarował pomoc Turcji w tej sprawie. Poinformował, że wystosowane zostanie zaproszenie do szefa polskiego MSWiA, aby odwiedził Turcję w celu konsultacji dalszych działań.

- Jesteśmy gotowi podjąć wspólną pracę nad tym problemem, jak również dzielić się doświadczeniami - zarówno z Polską, jak i Litwą - dodał szef MSZ Turcji.

Cavusoglu zaznaczył, że istotna w tym kontekście jest także walka z siatkami przemytników. Poinformował, że przez dziewięć miesięcy tego roku tureckie linie lotnicze przewiozły 600 obywateli irackich głównie do Mińska, połowa z nich wróciła do Turcji. Zadeklarował, że jego kraj będzie przeciwdziałać w przyszłości przemytowi.

Szef MSZ Turcji: jesteśmy gotowi podjąć wspólną pracę nad problemem nielegalnej migracji
Szef MSZ Turcji: jesteśmy gotowi podjąć wspólną pracę nad problemem nielegalnej migracjiTVN24

Rau i Cavusoglu podpisali "porozumienie o współpracy akademii dyplomatycznych"

Ponadto - jak podało polskie MSZ w komunikacie - "podczas spotkania zostało podpisane porozumienie o współpracy akademii dyplomatycznych przy Ministerstwach Spraw Zagranicznych Polski i Turcji, którego celem jest polepszenie systemu szkolenia kadr dyplomatyczno-konsularnych".

Spotkanie szefa tureckiej dyplomacji z prezydentem Andrzejem Dudą

Po rozmowach z szefem MSZ minister spraw zagranicznych Turcji spotkał się również z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.

Jak przekazała prezydencka kancelaria w komunikacie, tematem rozmowy była współpraca w zakresie polityki bezpieczeństwa oraz przemysłów. KPRP w komunikacie podała, że "w trakcie spotkania obie strony bardzo wysoko oceniły stan relacji polsko-tureckich".

"W kontekście sytuacji na flance wschodniej NATO omówiono m.in. sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Rozmówcy korzystnie ocenili poziom relacji gospodarczych i potencjał ich dalszego rozwoju w kontaktach dwustronnych oraz w oparciu o dostępne regionalne formaty wielostronne" - przekazano.

KPRP dodała, że minister Cavusoglu podziękował za pomoc udzieloną przez Polskę w walce z pożarami w Turcji w sierpniu tego roku.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie przedłużające stan wyjątkowy o kolejne 60 dni po wcześniejszej akceptacji Sejmu.

W strefie objętej stanem wyjątkowym obowiązują liczne ograniczenia. Dostępu nie mają tam dziennikarze.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Przedstawiciele rządu uzasadnili konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego tym, że reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi wojnę hybrydową, używając do tego migrantów oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, których aktywna część trwała w dniach 10 -16 września.

Autor:js, akr/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości