TVN24 | Polska

600 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią ostatniej doby. Straż Graniczna publikuje nagranie z Usnarza Górnego

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Straż Graniczna: 16 osób przedostało się na terytorium Polski. Zostały zatrzymane i zawrócone do linii granicy
Straż Graniczna: 16 osób przedostało się na terytorium Polski. Zostały zatrzymane i zawrócone do linii granicyTVN24, Twitter/Straż Graniczna
wideo 2/28
TVN24, Twitter/Straż GranicznaStraż Graniczna: 16 osób przedostało się na terytorium Polski. Zostały zatrzymane i zawrócone do linii granicy

Straż Graniczna poinformowała, że w środę odnotowała 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano 19 imigrantów. Dzień wcześniej opublikowała nagranie, które ma pokazywać siłowe forsowanie granicy przez cudzoziemców znajdujących się po stronie białoruskiej w rejonie Usnarza Górnego.

Według danych Straży Granicznej w środę strażnicy odnotowali 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Jak dodano, zatrzymano 19 imigrantów, w tym 16 obywateli Iraku, dwóch obywateli Indii i jednego obywatela Syrii. Straż Graniczna przekazała, że pozostałym próbom funkcjonariusze SG zapobiegli.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Straż Graniczną, od początku października odnotowano 11,3 tysiąca prób nielegalnego przejścia na terytorium Polski z Białorusi. W tym roku było 22,9 tysiąca takich prób.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Straż Graniczna opublikowała nagranie

W środę Straż Graniczna opublikowała nagranie, które ma pokazywać migrantów koczujących po stronie białoruskiej w rejonie Usnarza Górnego forsujących siłowo granicę. 

Straż Graniczna przekazała w komunikacie, że "około 6 osób rzuciło kilka kłód drzewa na zabezpieczenia graniczne". Dodano, że "w stronę funkcjonariuszy Straży Granicznej i Wojska migranci rzucali kamienie, a ich działaniom asystowali funkcjonariusze służb białoruskich". 

"W ten rejon zostały skierowane dodatkowe patrole Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji. Funkcjonariusze zauważyli również, że cudzoziemcy znajdujący się po stronie białoruskiej posiadają niebezpieczne narzędzia (siekiera i noże). W stosunku do migrantów niszczących zabezpieczenia graniczne użyto środków przymusu bezpośredniego w tym gazu. 16 nielegalnych migrantów, którzy siłowo wdarli się na teren Polski zgodnie z rozporządzeniem MSWiA zawrócono na linię granicy z Białorusią" - czytamy w komunikacie SG. 

Do strefy stanu wyjątkowego nie mają wstępu między innymi dziennikarze i aktywiści z organizacji pozarządowych. Wszystkie dostępne informacje pochodzą od Straży Granicznej i przedstawicieli władzy.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od 2 września na pasie przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo wprowadzony na 30 dni, został przedłużony od 1 października o następne 60 dni. Według rządzących kryzys migracyjny na granicy jest spowodowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Działania Białorusi nazywają "wojną hybrydową wobec Polski".

Autor:js/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości