Błaszczak: Zwiększamy liczbę żołnierzy pomagających Straży Granicznej. Ma być ich 10 tysięcy

Autor:
akw//now
Źródło:
tvn24.pl
Mariusz Błaszczak: mamy do czynienia z postawą prowokacyjną wobec polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej
Mariusz Błaszczak: mamy do czynienia z postawą prowokacyjną wobec polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży GranicznejTVN24
wideo 2/21
TVN24Mariusz Błaszczak: mamy do czynienia z postawą prowokacyjną wobec polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej (nagranie z 9 października). Zdjęcie do artykułu z 21 sierpnia 2021 roku

Niebawem nad szczelnością granicy będzie czuwać około 10 tysięcy wojskowych - zapowiedział szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister odpowiedział tak na informacje Straży Granicznej o kolejnych "siłowych" przypadkach forsowań granicy polsko-białoruskiej.

Straż Graniczna poinformowała, że w weekend doszło do kolejnych "siłowych forsowań" granicy. Przekazano, że pojawiły się tam dwie "agresywne" - jak okreśono - grupy po około 60 i 70 osób, które miały rzucać w funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy Wojska Polskiego kamieniami i gałęziami. Po tych wydarzeniach dwóch żołnierzy trafiło do szpitala, a próby przejścia przez granicę zostały udaremnione - podała SG.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Od 2 września na pasie przygranicznym obowiązuje stan wyjątkowy. Nie mają tam wstępu między innymi dziennikarze i aktywiści z organizacji pozarządowych. Wszystkie dostępne informacje pochodzą od Straży Granicznej i przedstawicieli władzy. Stan wyjątkowy, początkowo wprowadzony na 30 dni, został przedłużony od 1 października o następne 60 dni. Według rządzących kryzys migracyjny na granicy jest spowodowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Działania Białorusi nazywają "wojną hybrydową wobec Polski".  

Błaszczak informuje o zwiększeniu wojskowych przy granicy

W odpowiedzi na doniesienia przekazane w poniedziałek przez Straż Graniczną minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o zwiększeniu liczby żołnierzy pomagającym pogranicznikom do dwóch i pół tysiąca. "Już niebawem nad szczelnością granicy będzie czuwać około 10 tysięcy wojskowych z 12, 16 i 18 dywizji" - zapowiedział minister.

W działania na granicy zostanie - według wpisu Błaszczaka - zaangażowana 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna oraz 18. Dywizja Zmechanizowana z siedzibą w Siedlcach.

Autor:akw//now

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości