Polska

Mieli stracić esbeckie przywileje, ale...

Polska

IPNPracownicy SB stracą większość swoich uposażeń emerytalnych

Blisko dwa tysiące funkcjonariuszy SB mogłoby stracić wysokie emerytury esbeckie, ale ich dane są na razie chronione. Znajdują się bowiem w tajnym, zastrzeżonym zbiorze IPN. Prezes IPN zapowiada, że prace nad ich ujawnieniem zakończą się tak szybko, jak się da.

W zbiorze zastrzeżonym znajdują się akta służb PRL "aktualne dla bezpieczeństwa państwa", których IPN nie ujawnia. I dlatego nie mógł przekazać zawartych tam informacji - w celu ewentualnego obniżenia świadczeń - organom emerytalno-rentowym.

Potrzebne są konsultacje ze służbami ochrony państwa. Pracownicy IPN i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaczęli już przeglądać - jak powiedział prezes IPN Janusz Kurtyka - materiały personalne znajdujące się w zbiorze zastrzeżonym. - Mamy nadzieję, że te prace skończą się najszybciej jak to możliwe - powiedział Kurtyka.

I dodał: - Mamy nadzieję, że wkrótce otrzymamy pozytywną odpowiedź także od Agencji Wywiadu, bowiem z AW takich prac w zbiorze zastrzeżonym jeszcze nie rozpoczęliśmy.

Mogą odwołać się do sądu

W związku z tzw. ustawą dezubekizacyjną, odbierającą uprzywilejowane emerytury m.in. oficerom służb specjalnych PRL, Instytut rozpatrzył dotychczas zapytania dotyczące ponad 194 tys. świadczeniobiorców.

W przypadku ponad 41 tys. osób - jak poinformował Kurtyka - IPN wystawił informacje o przebiegu służby w organach bezpieczeństwa państwa. W stosunku do ok. 31 tys. osób kwerenda nie potwierdziła takiej służby.

Odnośnie 120 tys. zapytań w IPN nie odnaleziono dokumentów osobowych, a w przypadku niecałych 200 procedura sprawdzenia trwa.

Od 1 stycznia 2010 r. oficerowie służb PRL i członkowie WRON (lub wdowy po nich) stracą prawo do uprzywilejowanych świadczeń - wyższych niż mają zwykli emeryci (średnio esbeckie emerytury wynoszą kilka tysięcy złotych). Pierwsi już dostają decyzję o obniżce, od której można się odwołać do sądu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IPN

Pozostałe wiadomości