Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Autor:
akw,
akr
//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prezydent wręczył odznaczenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
Prezydent wręczył odznaczenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób NiepełnosprawnychTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezydent wręczył odznaczenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

To dla nas ogromne wyróżnienie - mówił odznaczony Złotem Krzyżem Zasługi Sylwester Flis, trener i współtwórca pierwszej w Polsce drużyny hokeja na sledgach. W piątek prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Mówił między innymi, że powinniśmy czynić wszystko, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły funkcjonować "jak najlepiej, bez barier".

3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Tego dnia prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Andrzej Duda przypomniał, że w Polsce jest pięć milionów osób z niepełnosprawnościami i podkreślał konieczność podejmowania działań na ich rzecz.

- Chodzi o to, żebyśmy czynili wszystko w swoim życiu, żeby [osoby z niepełnosprawnościami - przyp. red.] mogły funkcjonować jak najlepiej, bez barier, żeby mieli dostępne wszystko to, co każdy inny ma dostępne, żeby mogli się realizować, żeby mogli dawać innym przykład siły duchowej i tego, że można, że w najtrudniejszych warunkach da się osiągać sukcesy, że mimo różnych przeciwności, które spotykają czasem człowieka, można czerpać z życia ogromną satysfakcję, a jeszcze w dodatku bardzo często dawać z siebie innym - mówił prezydent.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Duda: staramy się dzisiaj stworzyć prawne ramy dla asystencji dla osoby niepełnosprawnej

Prezydent dziękował odznaczonym za działania na rzecz osób z niepełnosprawnością i przekonywał, że państwo również wspiera takie osoby. Przypomniał między innymi o przyjętej w tym roku Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i o programie "Dostępność plus".

- Staramy się dzisiaj stworzyć prawne ramy dla asystencji dla osoby niepełnosprawnej. Już takie programy są uruchamiane w wielu miejscach w Polsce, ale chcemy, żeby te zasady - przynajmniej w zakresie ramowym - przybrały formę ustawową. Pracujemy nad tym tutaj w kancelarii prezydenta, działamy w bardzo wielu obszarach - zapewnił Andrzej Duda.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rodzice dzieci z niepełnosprawnością czekają na pomoc >> Pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami o wsparciu dla opiekunów: to jest wstyd

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością czekają na pomoc
Rodzice dzieci z niepełnosprawnością czekają na pomocTVN24

Trener Sylwester Flis: to dla nas ogromne wyróżnienie

Odznaczony Złotem Krzyżem Zasługi trener i współtwórca pierwszej w Polsce drużyny hokeja na sledgach Sylwester Flis podziękował za docenienie aktywności osób z niepełnosprawnościami.

- To dla nas ogromne wyróżnienie, które nabiera jeszcze większego znaczenia w związku z Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że ustanowione dla nas święto skutecznie przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej na temat pracy, aktywności, możliwości i sukcesów sportowych osób z niepełnosprawnościami oraz działań prowadzonych na ich rzecz - powiedział.

Jak dodał, w końcu nadszedł czas, że osoby z niepełnosprawnościami są dostrzegane na wszystkich płaszczyznach. Złożył także wyrazy podziękowania w imieniu wszystkich odznaczonych oraz "w imieniu wszystkich osób z niepełnosprawnościami, których osiągnięcia państwo dostrzegają".

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Jego celem jest między innymi przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami i zwiększenie świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji z nimi.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim oprócz pary prezydenckiej wzięli udział między innymi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk i pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Lista odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę

Za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została Róża Kozakowska.

Za osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali Halina Andrzejak, Dominika Bolek, Natalia Brzykcy, Paweł Gredka, Anna Kuśmierek, Lidia Maziarz i Karolina Wojtkiewicz.

Za osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali Bartosz Chotkowski, Agnieszka Kaczmarczyk, Joanna Strześniewska i Edyta Zaręba.

Za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób niepełnosprawnych, za osiągnięcia w działalności szkoleniowej i trenerskiej Piotr Kuczek został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast Michał Mossoń Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Złotym Krzyżem Zasługi po raz drugi odznaczony został Henryk Ostrykiewicz - za osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu - a po raz pierwszy otrzymali go Iwona Ciok, Sylwester Flis, Mariusz Kubicki i Romuald Schmidt.

Zuzanna Janaszek-Maciaszek została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania i aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

Za zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy docenieni zostali Złotymi Krzyżami Zasługi Jan Arczewski, Barbara Bielińska-Jaroszyk, Małgorzata Młynarska, Ewa Pawłowska i Jolanta Stokłosa, natomiast Srebrnymi Krzyżami Zasługi Paweł Kacprzyk i Mirosława Widurek.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymał Łukasz Szeliga za zasługi dla Niepodległej.

Autor:akw, akr //now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości