Polska

Michał Woś mianowany nowym ministrem

Polska

Michał Woś ministrem, członkiem rady ministrów
tvn24Michał Woś nowym ministrem w kancelarii premiera

Michał Woś pełnił dotychczas funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości. We wtorek został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra, członka Rady Ministrów.

Michał Woś ma 28 lat i pochodzi z Raciborza. Jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończył także studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Jego funkcja w rządzie Mateusza Morawieckiego nie została jeszcze określona. Wcześniej pojawiały się nieoficjalne informacje, według których Michał Woś miałby przejąć obowiązki minister do spraw humanitarnych Beaty Kempy, która zdobyła mandat eurodeputowanej w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kariera polityczna

W latach 2014-2017 był radnym Rady Miasta Racibórz. W kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów.

Od 2015 roku pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, najpierw jako doradca szefa resortu Zbigniewa Ziobry [który w 2016 roku został także prokuratorem generalnym - przyp. red.], później jako szef gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości.

8 września 2017 roku ówczesna premier Beata Szydło powołała go w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu

W latach 2017-2018 Michał Woś był wiceministrem sprawiedliwości, a następnie pełnomocnikiem ministra odpowiedzialnym za Fundusz Sprawiedliwości, nadzór nad zakładami poprawczymi oraz informatyzację wymiaru sprawiedliwości,. Wraz z zespołem zbudował tak zwany rejestr pedofilów, a także zajmował się przygotowaniem i wdrożeniem System Losowego Przydziału Spraw.

Był członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

12 marca 2018 premier Mateusz Morawiecki przyjął jego dymisję w związku z ograniczaniem liczby wiceministrów w rządzie. Następnie Woś pełnił funkcję pełnomocnika w ministerstwie sprawiedliwości.

W październiku 2018 roku Woś został wybrany na radnego sejmiku śląskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (startował jako kandydat Solidarnej Polski), a obecnie jest członkiem zarządu województwa śląskiego.

Michał Woś wypowiadał się między innymi w "Tak jest" w kontekście reformy sądownictwa
Michał Woś wypowiadał się między innymi w "Tak jest" w kontekście reformy sądownictwatvn24

Autor: akr//now / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości