Polska

Metropolita krakowski jednoznacznie o projekcie "Stop aborcji"

Polska

[object Object]
Metropolita krakowski o projekcie ustawy "Stop aborcji"tvn24
wideo 2/35

Mamy prawo oczekiwać podjęcia szybko wszystkich niezbędnych procedur w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, aby chroniono życie dzieci - tak arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, skomentował sprawę projektu ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. Zdaniem hierarchy politycy rządu PiS po decyzji o zwrocie ministerialnych nagród powinni poprzeć projekt.

Hierarcha w poniedziałek mówił o dyskusji w sprawie aborcji podczas mszy świętej z okazji Święta Zwiastowania Pańskiego w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

"Trzeba bronić każdego życia"

- Z wielką wdzięcznością pragniemy wyrazić nasze uznanie dla tej wielkiej akcji społecznej "Stop aborcji", do której dołączyły się setki tysięcy Polek i Polaków, dla których życie ludzkie jest prawdziwie święte - podkreślał arcybiskup Jędraszewski.

Zdaniem metropolity krakowskiego parlament powinien jak najszybciej wznowić prace nad projektem ustawy "Stop aborcji"

- Mamy prawo oczekiwać podjęcia szybko wszystkich niezbędnych procedur w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, aby chroniono życie dzieci, co do których jest podejrzenie, że są już dotknięte jakąś chorobą. Trzeba bronić każdego życia. Trzeba protestować przeciwko tak zwanej aborcji eugenicznej - zaznaczał.

Hierarcha nawiązał również do kwestii zwrotu ministerialnych nagród zapowiedzianej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Arcybiskup Jędraszewski powiedział, że rządzący "powinni wsłuchać się w głos obywateli".

- Dlatego, jeśli w tych ostatnich dniach jest tyle słów uznania kierowanych do ludzi odpowiedzialnych za życie polityczne w naszym kraju, że potrafią zrozumieć głos obywateli i ich wrażliwość odnoszącą się do pensji wysokich urzędników państwowych, to tym bardziej mamy prawo oczekiwać, że ci sami ludzie odpowiedzialni za los, politykę naszego państwa wsłuchają się w głos obywateli, którzy mówią jednoznacznie: "stop aborcji" - podkreślił.

Czarne protesty

Obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję" znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Został pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Projektem ma się teraz zająć Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, jednak ona do tej pory nie obradowała w tej sprawie.

Pod koniec marca pod hasłem "Czarny piątek" w największych miastach Polski odbyły się protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Projekt ustawy "Zatrzymaj aborcję" to kolejna w ostatnim czasie próba zmian przepisów dotyczących dopuszczalności przerywania ciąży. We wrześniu 2016 roku Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt "Ratujmy kobiety", liberalizujący przepisy aborcyjne, a skierował do dalszych prac projekt komitetu "Stop aborcji", zaostrzający prawo. Wywołało to burzliwe reakcje, między innymi tak zwany czarny protest na ulicach miast przeciw proponowanym zmianom. Ostatecznie Sejm definitywnie odrzucił projekt.

Autor: PTD//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości