Polska

Media o expose premiera

Polska

Aktualizacja:
TVN24Prasa o expose

Odbudowa zaufania, wyzwolenie energii Polaków i rekordowo długie przemówienie - na te elementy expose premiera zwracają uwagę gazety komentując na swoich pierwszych stronach piątkowe wystąpienie Donalda Tuska w Sejmie.

"GW": jedna niepodzielna Rzeczpospolita "Gazeta Wyborcza" zwraca przede wszystkim uwagę na użycie przez Tuska słowa "zaufanie" 44 razy. - Ma być mottem całej kadencji - zauważa gazeta i cytuje Tuska, który mówił, że jego poprzednicy nie potrafili zbudować zaufania, dlatego przegrali. W komentarzu redakcyjnym, Jarosław Kurski podkreślił, że "premier przemówił tonem rzeczowym, w duchu narodowej zgody". - Polacy czekali na nowy język władzy - ocenia komentator.

Podkreśla on, że premier unikał "numerowania" II, IV czy też V Rzeczypospolitej. Uznał bowiem, że jedna jest Rzeczpospolita - niepodzielna i najjaśniejsza.

"Dziennik": bez rozliczeń z przeszłością Dla gazety zadaniem numer jeden, na które postawił premier jest uwolnienie energii Polaków. To właśnie dzięki niej ma dojść do obiecanego cudu gospodarczego. "Dziennik" zauważa, że Tusk w swoim expose koncentrował się na przyszłości, a nie na spornych kwestiach. - O sprawach przeszłości, lustracji, dekomunizacji, nie padło ani słowo - zauważa gazeta. Ale zaznacza jednocześnie, że w przemówieniu nie było ducha rewanżyzmu wobec przeciwników, a wręcz przeciwnie. - Tusk wyraźnie wykonywał gesty pojednania w stronę opozycji - pisze autorka artykułu Anna Wojciechowska.

Inną kwestią, którą zauważa "Dz" jest fakt, że Tusk jak ognia unikał słów liberalizm i reformy. - Przez ponad trzy godziny przekonywał, że jego rządy nikomu nie zaszkodzą - ocenia gazeta.

"Polska": plan Tuska gotowy Na gospodarczy aspekt expose Tuska zwraca uwagę "Polska". Tusk chce budować dobrobyt Polaków na szybkim rozwoju. Nie zapomniał o przedwyborczych obietnicach: obniżeniu podatków i podwyżkach dla budżetówki - pisze dziennikarka Magdalena Kula. Obok zdjęcia Tuska z zaciśnietymi pięściami, gazeta wymienia 10 założeń jego rządu - od wycofania wojski z Iraku, po organizację Euro2012 na czas.

"Trybuna": premier góry przenosił Dosyć ironicznie o wystąpieniu Tuska wypowiada się "Trybuna". Wylicza 27 punktów obiecanych przez Tuska, i porównuje je do 21 postulatów sierpniowych. Jako najważniejszy uznaje obietnicę "miłości i zaufania". - Mówił po kolei o wszystkim. Nie wymienił ani jednego problemu, z którym nie mógłby sobie poradzić, który wzbudzałby w nim jakieś obawy, obiekcje - komentuje "Trybuna". I dodaje: pan premier góry wczoraj przenosił.

"Fakt" znalazł mało miejsce na pierwszej stronie dla Tuska. Głównym tematem są polscy żołnierze oskarżeni o zabójstwo cywili w Afganistanie. Gazeta zwraca jednak uwagę, że przemówienie Tuska było najdłuższym expose po 1989 r. i zamieszcza kilka obietnic nowego rządu.

Źródło: tvn24.pl, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24