Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press
Pro Loquela Silesiana z Medalem Wolności Słowa w kategorii Instytucja
Pro Loquela Silesiana z Medalem Wolności Słowa w kategorii Instytucja
wideo 2/14
Pro Loquela Silesiana z Medalem Wolności Słowa w kategorii Instytucja

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale po raz czwarty zostały wręczone podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Podczas wydarzenia wystąpili: Ania Karwan, Monika Kuszyńska, Natalia Niemen, Mietek Szcześniak, Mateusz Ziółko z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra. Adam Nowak wykonał prapremierę piosenki powstałej do słów wiersza Jacka Kaczmarskiego "Diagnoza".

Gala Medalu Wolności Słowa była transmitowana na żywo o 20 w TVN24 oraz na Facebooku Fundacji Grand Press.

Medale Wolności Słowa 2024

- Znów wędrujemy z krajami demokratycznymi i stosunkowo bezpiecznymi. A jeszcze przed rokiem wcale nie mogliśmy być tego pewni - mówiła na początku gali Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press.

- Dlatego wypada, by nasza tegoroczna uroczystość stała się symbolicznym podziękowaniem społeczeństwu obywatelskiemu, ludziom, którzy w minionych latach pracowali, poświęcali czas i siły, walczyli, a czasem też cierpieli, byśmy wszyscy mogli znów wędrować krajem, który w 1938 roku opisywał Krzysztof Kamil Baczyński - dodała.

Podczas piątkowego wieczoru medale zostały wręczone w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka.

Kandydaci do Medalu Wolności Słowa 2024Fundacja Grand Press

W kategorii Instytucja nagrodzona została:

Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy - za walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim. Za wytrwałość we wzmacnianiu śląskiej tożsamości poprzez dbanie o należną językowi śląskiemu pozycję i jego obecność w przestrzeni publicznej.

Prezes stowarzyszenia Rafał Adamus wyraził wdzięczność za otrzymane wyróżnienie. - Wiemy, że wolność słowa to nie tylko wolność tego, co chce się powiedzieć, ale też tego, jak się chce powiedzieć. Dlatego nie ma gańba godać po śląsku, nawet jak my są tu w Gdańsku - dodał. Mówił, że mimo to "kupa ludzi na Śląsku ta gańba czuje, bo przez dziesięciolecia im wmawiali, że ten, kto goda po śląsku, to musi być osoba niewykształcono, niewychowano, niekulturalno". 

Pro Loquela Silesiana z Medalem Wolności Słowa w kategorii Instytucja
Pro Loquela Silesiana z Medalem Wolności Słowa w kategorii Instytucja

Nominowani byli też jeszcze:

  • Fundacja Panoptykon - za cierpliwe tłumaczenie, że musimy strzec prawa do prywatności tak przed państwem i jego służbami, jak i przed big techami.
  • Sieć Obywatelska Watchdog Polska - za stanie na straży prawa do informacji publicznej i za prawną edukację obywateli.

W kategorii Media medal otrzymała:

Karolina Lewicka (Tok FM) - za inteligentne, chłodne i konsekwentne zdejmowanie masek z polityków, którzy próbują ukryć prawdziwe intencje za grubym make-upem politycznej szminki. Za odważne stanie po stronie prawdy i szacunek wobec odbiorców.

Dziennikarka ze sceny podziękowała za przyznaną nagrodę. - Wydaje mi się, że jestem beneficjentką zawodu, który jest widoczny. Tym większe moje gratulacje dla tych wszystkich, którzy przez zwłaszcza ostatnich osiem lat walczyli o wolność słowa i o demokrację niejako obok swojego życia zawodowego, poświęcając swój prywatny czas i swoją życiową energię - powiedziała.

- Jednocześnie chciałabym wykorzystać tę bardzo krępującą, jak już zauważyłam na początku, dla mnie sytuację, do złożenia także podziękowań. Kapitule już podziękowałam. Chciałabym też dodać - bo państwo mogli widzieć moją drogę zawodową w ostatnich latach - bardzo dziękuję Radiu Tok FM za możliwość wzrostu i rozwoju dziennikarskiego - dodała Lewicka.

Karolina Lewicka z Medalem Wolności Słowa w kategorii Media
Karolina Lewicka z Medalem Wolności Słowa w kategorii Media

Nominowani byli też:

  • Mariusz Gierszewski (Radio ZET) - za bezkompromisowe i uważne patrzenie władzy na ręce, niezależnie kto ją sprawuje. Za odpowiedzialne realizowanie misji dziennikarskiej.
  • Jacek Pałasiński - za stanie na straży pryncypiów dziennikarskich i kulturę wypowiedzi. Za udowodnienie, że w internecie jest miejsce na dojrzałe dziennikarstwo - wartościowe rozmowy z intelektualistami.

W kategorii Obywatel/Obywatelka medal otrzymała:

Anja Rubik - za odważne korzystanie z wolności słowa, za co była wielokrotnie atakowana przez środowiska prawicowe. Aktywistka działająca na rzecz kobiet i walcząca o dostęp do edukacji seksualnej młodzieży w Polsce.

- Jestem naprawdę wzruszona i chciałabym podziękować całemu mojemu zespołowi Fundacji SEKSED.PL. Bez nich nie mogłabym tak prężnie działać i bez nich nie moglibyśmy pomagać tak wielu osobom na co dzień przez nasze różne programy edukacyjne, przez naszą linię antyprzemocową, nasze warsztaty - powiedziała po odebraniu wyróżnienia. - Chciałabym podkreślić, jak ważna jest edukacja seksualna, jaki ma ogromny wpływ na nasz rozwój społeczny, emocjonalny, psychiczny, fizyczny. Jest niezbędna dla naszego zdrowia i dla naszego bezpieczeństwa. Dla budowania związków, nie tylko intymnych, szacunku i zaufaniu - kontynuowała modelka i działaczka.

Według niej "prawdziwa edukacja seksualna, taka z prawdziwego zdarzenia, oczywiście dostosowana do wieku, powinna być obowiązkowym przedmiotem w każdej szkole". - Dlatego że uczy nas, jak być człowiekiem i jak w bezpieczny sposób funkcjonować w dzisiejszym świecie - dodała.

Anja Rubik z Medalem Wolności Słowa w kategorii Obywatel/Obywatelka
Anja Rubik z Medalem Wolności Słowa w kategorii Obywatel/Obywatelka

Nominowani w tej kategorii byli jeszcze:

  • Danuta Wojciechowska i Jolanta Mokwińska - emerytki z Siedliska, wsi w Lubuskiem. Za walkę o demokrację i wolność słowa w swojej gminie. Zapłaciły za to zdrowiem, ale wygrały z byłym wójtem, a nowemu wręczyły koszulkę z napisem "Jawność".
  • Mateusz Rybak - 17-letni mieszkaniec pogranicza polsko-białoruskiego. Za poświęcanie się pomocy ludziom w drodze. Działa sam, ale w mediach społecznościowych dzieli się swoimi doświadczeniami i wiadomościami znad granicy.

W czasie wydarzenia przyznano także Specjalny Medal Wolności Słowa od Fundacji Grand Press. Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska oznajmiła, że "dziś nasza Fundacja chce symbolicznie podziękować wszystkim obywatelkom i obywatelom, którzy nie ustali w walce o prawa człowieka". - Przez trzy lata nasz Specjalny Medal Wolności Słowa otrzymywały osoby znane i zasłużone dla Polski. Kłaniamy im się nisko. Ale w tym roku chcemy się też pokłonić osobom równie zasłużonym, choć może trochę mniej znanym - mówiła.

- Specjalny Medal Wolności Słowa dla społeczeństwa obywatelskiego w Polsce chcę przekazać dziś na ręce jednej z osób, która dla nas wszystkich stała sama. Pani Ilona Michalak z Bydgoszczy - powiedziała.

Specjalny Medal Wolności Słowa dla społeczeństwa obywatelskiego
Specjalny Medal Wolności Słowa dla społeczeństwa obywatelskiego

Michalak odebrała wyróżnienie na scenie i powiedziała: - Jestem zwykłą osobą i mam zwykłe życie, chociaż ostatnio trochę mniej zwykłe. Wyszłam na ulicę sprzeciwić się bezprawiu i byłam za to prześladowana. Domagałam się tylko zwyczajnych rzeczy i, wydawałoby się, oczywistych. Domagałam się tylko, żeby władza działała zgodnie z prawem, domagałam się tylko, żeby respektowano moje prawo do wyrażania moich myśli, domagałam się tylko, żeby ludzie nie byli prześladowani za swoje poglądy.

- Domagałam się i nadal będę domagać, ponieważ kiedy władza zabrania nam mówić, to musimy krzyczeć. W przeciwnym razie będziemy niewolnikami nie władzy, ale własnego strachu. A ja nie chce żyć w strachu - dodała.

Michalak: Domagałam się i będę domagać. Kiedy władza zabrania nam mówić, to musimy krzyczeć
Michalak: Domagałam się i będę domagać. Kiedy władza zabrania nam mówić, to musimy krzyczeć

Jeszcze jedna osoba pojawiła się na scenie tego wieczoru, aby odebrać nagrodę. Była to nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAIKS oraz Fundacji Grand Press w konkursie "Napisz piosenkę z Jackiem Kaczmarskim". Otrzymał ją Kuba Blokesz za oryginalną kompozycję, stworzoną do słów wiersza Jacka Kaczmarskiego "Diagnoza".

Kuba Blokesz z nagrodą za kompozycję do słów wiersza Jacka Kaczmarskiego "Diagnoza"
Kuba Blokesz z nagrodą za kompozycję do słów wiersza Jacka Kaczmarskiego "Diagnoza"

Medale Wolności Słowa

Laureatów wybrała tegoroczna kapituła Medalu Wolności Słowa w składzie: Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie), prof. Ewa Łętowska (była rzeczniczka praw obywatelskich), Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press), Piotr Świerczek (dziennikarz TVN24) oraz Ewa Wrzosek (prokuratorka, Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex super omnia").

Zgodnie z regulaminem wyróżnienie Medalem Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym między innymi: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Wydarzenie jest organizowane w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Grand Press w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej i wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.

Laureaci Medalu Wolności Słowa

Dotychczas Laureatami Medalu Wolności Słowa zostali:

  • w kategorii Media: Andrzej Poczobut, Piotr Jacoń oraz Piotr Świerczek;
  • w kategorii Instytucja: Adam Bodnar, Igor Tuleya oraz Ewa Łętowska;
  • w kategorii Obywatel: Agnieszka Jankowiak-Maik, Katarzyna Wappa oraz Lidia Niedźwiecka-Owsiak i Jerzy Owsiak.

CZYTAJ WIĘCEJ: Medal Wolności Słowa przyznany. Dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek nagrodzony

Medal specjalny od Fundacji Grand Press otrzymali: Marian Turski, Wanda Traczyk-Stawska, Jacek Fedorowicz, Stanisław Tym oraz Lech Wałęsa.

Autorka/Autor:red.

Źródło: Fundacja Grand Press

Pozostałe wiadomości

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

We wtorek mija rok od zwycięstwa koalicji 15 października. Od kilku tygodni liderzy i ich doradcy zastanawiali się, jak można wykorzystać tę datę i przywrócić atmosferę tamtych dni. - Liderzy mieliby na przykład zjeść wspólne śniadanie, a potem "spontanicznie" zrobić spacer po Łazienkach Królewskich - mówi reporterce "Faktów" TVN Arlecie Zalewskiej polityk koalicji. Ale żadnej wielkiej fety ma nie być. Dlaczego? - Każdy chwaliłby się, co zrobiła jego partia, ale nikt nie chwaliłby całej koalicji - pada w odpowiedzi. Planowane jest dodatkowe posiedzenie rządu z wystąpieniem premiera.

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

Źródło:
TVN24

W ogólnokrajowym sondażu NBC News Kamala Harris i Donald Trump otrzymali jednakowe poparcie - po 48 procent. To zmiana na niekorzyść obecnej wiceprezydentki USA.

Najnowszy sondaż z USA

Najnowszy sondaż z USA

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kilkadziesiąt osób zostało rannych w pobliżu miasta Binjamina w środkowym Izraelu po ataku drona. Trwa dochodzenie, dlaczego pocisk nie został przechwycony przez obronę powietrzną, a mieszkańcy nie zostali ostrzeżeni przez system alarmowy.

Nie przechwycili drona. Kilkadziesiąt osób rannych

Nie przechwycili drona. Kilkadziesiąt osób rannych

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

W Sulechowie (woj. lubuskie) w niedzielę wybuchł pożar hal. Ze względu na zadymienie z pobliskich bloków ewakuowano 93 osoby, w tym dwie z niepełnosprawnościami. - Żywioł pojawił się w nieużywanych od lat halach. Powierzchnię zniszczonych hal trzeba liczyć w setkach metrów kwadratowych, jak nie tysiącach - przekazał starszy kapitan Piotr Kowalski ze straży pożarnej w Zielonej Górze.

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Dla autorki jednej z fotografii - pani Aleksandry widok obiektu gołym okiem był ciekawym przeżyciem.

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

Źródło:
Kontakt24

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Zmarł były premier Szkocji Alex Salmond. Podczas jego rządów przeprowadzono referendum niepodległościowe, w którym Szkoci poparli pozostanie w Wielkiej Brytanii. "Jego oddanie Szkocji napędzało jego dziesięciolecia służby publicznej" - oświadczył król Wielkiej Brytanii Karol III. Brytyjski premier Keir Starmer określił Salmonda jako "monumentalną postać szkockiej i brytyjskiej polityki".

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Źródło:
PAP

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedenastu członków rodziny - w tym roczne dziecko - trafiło do szpitala w jednym z miasteczek w Pensylwanii po spożyciu "toksycznych grzybów" - poinformowały lokalne władze.

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

Źródło:
CNN

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie tylko stolica i największe miasta zmagają się z problemem samochodowych wyścigów albo pokazowych przejazdów aut lub motocykli z ryczącymi głośno, stuningowanymi silnikami. W położonej niedaleko Torunia Brodnicy nie dający mieszkańcom spać hałas niesie się prawie codziennie pomiędzy stojącymi przy wąskich ulicach kamienicami i po zabytkowym rynku.

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Źródło:
tvn24.pl

Kultowe dla wielu turystów schronisko Samotnia w Karkonoszach ma za sobą pierwsze wakacje pod rządami nowych dzierżawców. Niechętnie odpowiadają na pytania o kulisy przejęcia obiektu od zarządzającej nim przez ponad 57 lat rodziny Siemaszków. Wprowadzają natomiast zmiany i planują kolejne. - Zakończyłyśmy ten etap życia - mówi Agnieszka Siemaszko-Arcimowicz i przyznaje, że po opuszczeniu schroniska w połowie maja już się do niego nie wybrała.

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Źródło:
tvn24.pl
Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Gdańska uratowali lisa, który wpadł do kanału portowego w rejonie Martwej Wisły. Zwierzę było zanurzone w wodzie i resztką sił trzymało się ostatniego stopnia drabinki.

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Źródło:
KWP Gdańsk