Polska

"Nie wyobrażam sobie, żeby można było postawić zarzuty". Rozpoczynają się przesłuchania

Polska

"Nie wyobrażam sobie, żeby można było postawić zarzuty". Rozpoczynają się przesłuchania
TVN 24W czwartek na stronie Komendy Stołecznej Policji pojawiły się wizerunki 21 osób

- Okręgowa Rada Adwokacka podjęła uchwałę, że będziemy pro bono udzielać pomocy wszystkim osobom, które będą w jakikolwiek sposób represjonowane w związku z działaniami pod Sejmem - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" mec. Jacek Dubois z kancelarii Pociej, Dubois i wspólnicy.

Chodzi o wydarzenia przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia, kiedy m.in. blokowano wyjazd posłów i przedstawicieli rządu. W czwartek na stronie Komendy Stołecznej Policji pojawiły się wizerunki 21 osób. Policja oświadczyła, że publikacji dokonano na polecenie warszawskiej prokuratury okręgowej prowadzącej śledztwo w tej sprawie. Kolejne osoby są wzywane na zeznania w charakterze świadka, w poniedziałek mają rozpocząć się przesłuchania w tej sprawie.

"Nie wyobrażam sobie, żeby w tej sprawie można było postawić zarzuty"

- Prokuratura chce od nich usłyszeć relację dotyczącą ich wiedzy, ale z drugiej strony ta rola świadka może być tymczasowa - powiedział mecenas Dubois i dodał, że zeznającym mogą być stawiane zarzuty. - Dlatego na pewno te osoby mogą korzystać z pomocy pełnomocnika i przyjść na to przesłuchanie, korzystając z doradcy, który pomoże im tego uniknąć - wyjaśnił. Mec. Dubios stwierdził, że jeśli władze będą działały zgodnie z prawem, to nie wyobraża sobie, aby w tej sprawie postawiono zarzuty. - Oglądałem relację z tych zdarzeń i nie wyobrażam sobie, żeby w tej sprawie można było postawić zarzuty. Przecież ci ludzie korzystali z konstytucyjnego prawa do zgromadzeń, wyrażali swój protest, mówili o swoich niepokojach, i władza, która sięga po narzędzia karne w przypadku, kiedy obywatele wyrażają swój niepokój, staje się władzą dyktatorską - powiedział mecenas. Zaznaczył, że "osoby, które są wzywane, mają prawo milczeć". - Jeżeli zeznawanie mogłoby ich narazić na odpowiedzialność karną, to mają prawo korzystać z pełnomocnika - zaznaczył. - Możemy powstrzymać się od przekazywania wszystkich informacji, które by mogły w efekcie być na naszą niekorzyść - dodał.

"Ujawniono wizerunki, przesądzono winę"

- Widząc sytuację, która się zaostrza, Okręgowa Rada Adwokacka podjęła uchwałę, że będziemy pro bono udzielać pomocy wszystkim osobom, które będą w jakikolwiek sposób represjonowane w związku z działaniami pod Sejmem - poinformował mec. Dubois. Ocenił, że "jesteśmy w sytuacji, kiedy to władza naruszyła prawo". - Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ujawniono wizerunki, kiedy przesądzono winę. Uważam, że stroną atakującą powinny być te osoby, bo trzeba rozważyć, czy nie przysługuje im roszczenie ochrony dóbr osobistych - dodał.

Autor: mart/ib / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości