"Nie wyobrażam sobie, żeby można było postawić zarzuty". Rozpoczynają się przesłuchania

Polska

TVN 24W czwartek na stronie Komendy Stołecznej Policji pojawiły się wizerunki 21 osób

- Okręgowa Rada Adwokacka podjęła uchwałę, że będziemy pro bono udzielać pomocy wszystkim osobom, które będą w jakikolwiek sposób represjonowane w związku z działaniami pod Sejmem - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" mec. Jacek Dubois z kancelarii Pociej, Dubois i wspólnicy.

Chodzi o wydarzenia przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia, kiedy m.in. blokowano wyjazd posłów i przedstawicieli rządu. W czwartek na stronie Komendy Stołecznej Policji pojawiły się wizerunki 21 osób. Policja oświadczyła, że publikacji dokonano na polecenie warszawskiej prokuratury okręgowej prowadzącej śledztwo w tej sprawie. Kolejne osoby są wzywane na zeznania w charakterze świadka, w poniedziałek mają rozpocząć się przesłuchania w tej sprawie.

"Nie wyobrażam sobie, żeby w tej sprawie można było postawić zarzuty"

- Prokuratura chce od nich usłyszeć relację dotyczącą ich wiedzy, ale z drugiej strony ta rola świadka może być tymczasowa - powiedział mecenas Dubois i dodał, że zeznającym mogą być stawiane zarzuty. - Dlatego na pewno te osoby mogą korzystać z pomocy pełnomocnika i przyjść na to przesłuchanie, korzystając z doradcy, który pomoże im tego uniknąć - wyjaśnił. Mec. Dubios stwierdził, że jeśli władze będą działały zgodnie z prawem, to nie wyobraża sobie, aby w tej sprawie postawiono zarzuty. - Oglądałem relację z tych zdarzeń i nie wyobrażam sobie, żeby w tej sprawie można było postawić zarzuty. Przecież ci ludzie korzystali z konstytucyjnego prawa do zgromadzeń, wyrażali swój protest, mówili o swoich niepokojach, i władza, która sięga po narzędzia karne w przypadku, kiedy obywatele wyrażają swój niepokój, staje się władzą dyktatorską - powiedział mecenas. Zaznaczył, że "osoby, które są wzywane, mają prawo milczeć". - Jeżeli zeznawanie mogłoby ich narazić na odpowiedzialność karną, to mają prawo korzystać z pełnomocnika - zaznaczył. - Możemy powstrzymać się od przekazywania wszystkich informacji, które by mogły w efekcie być na naszą niekorzyść - dodał.

"Ujawniono wizerunki, przesądzono winę"

- Widząc sytuację, która się zaostrza, Okręgowa Rada Adwokacka podjęła uchwałę, że będziemy pro bono udzielać pomocy wszystkim osobom, które będą w jakikolwiek sposób represjonowane w związku z działaniami pod Sejmem - poinformował mec. Dubois. Ocenił, że "jesteśmy w sytuacji, kiedy to władza naruszyła prawo". - Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ujawniono wizerunki, kiedy przesądzono winę. Uważam, że stroną atakującą powinny być te osoby, bo trzeba rozważyć, czy nie przysługuje im roszczenie ochrony dóbr osobistych - dodał.

Autor: mart/ib / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: