Mazury i Białowieża na czele rankingu cudów

TVN24

Aktualizacja:
sxc.huMazury i Białowieża awansowały dzięki głosom internautów.

Mazurskie Jeziora awansowały z 11. na 3. miejsce w rankingu na cud przyrody, a Białowieża przeskoczyła z 18. aż na 6! To dzięki aktywności internautów po Ogólnopolskim Dniu Głosowania w konkursie New7Wonders.

W konkursie szwajcarskiej fundacji na Nowe 7 Cudów Natury Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Puszcza Białowieska walczą w dwóch oddzielnych kategoriach. Mazury w grupie "krajobrazy, formy polodowcowe" – wcześniej zajmowały 11 pozycję, zaś Puszcza Białowieska w grupie "lasy, rezerwaty i parki narodowe" - plasowała się na pozycji 17. Po akcji "Ogólnopolski Dzień Głosowania" Mazury i Białowieża awansowały na czoło rankingu.

"Ogólnopolski dzień głosowania" wyznaczono na 22 maja, na naszych przedstawicieli w konkursie głosowano w ten dzień m.in. w budynku Sejmu. Swoje głosy oddali parlamentarzyści, dziennikarze, premier Donald Tusk, marszałek sejmu, minister sportu.

Mazury dumne z Wielkich Jezior

- Do końca tego etapu zostało jeszcze kilka tygodni, ale obecny wynik w rankingu pokazuje jak bardzo walczymy o to, by wejść do finału, a tym samym jeszcze bardziej wypromować nasz region w świecie – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a zarazem Przewodniczący Oficjalnego Komitetu Wspierającego Wielkie Jeziora Mazurskie w światowym plebiscycie.

- Nie chcemy spoczywać na laurach i zadowolić się obecnym, wysokim wynikiem – dodaje Protas. - W najbliższych dniach będziemy promować Mazury m.in. podczas obchodów Dnia Europy w Równym na Ukrainie, podczas tegorocznego Rajdu Polski w Mikołajkach, na który ma przyjechać nawet kilkaset tysięcy kibiców z całej Europy, a także podczas innych spotkań kulturalnych i sportowych w województwie – zaznacza.

Głosujmy, można do 7 lipca

Głosować można do 7 lipca 2009 roku na stronie internetowej http://www.new7wonders.com/nature/en/liveranking/.

Linki do formularza, w którym oddaje się głos, umieszczono ponadto na stronach www.mazurycudnatury.pl i www.bialowiezaforest.eu.

Można oddawać tylko po jednym głosie w każdej kategorii. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Puszcza Białowieska walczą w dwóch oddzielnych kategoriach, zatem można głosować na obie polskie kandydatury.

Po zakończeniu głosowania na nowej liście znajdzie się 77 cudów, z których eksperci pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybiorą 21 kandydatów. Finałowa lista ma być ogłoszona 21 lipca 2009 roku.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu