"Gasiuk-Pihowicz zadała nóż w plecy Katarzynie Lubnauer"

TVN24

Mazurek skomentowała przejście posłów Nowoczesnej do klubu PO, który przyjął nazwę Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelskatvn24
wideo 2/28

Od dawna było wiadomo, że Nowoczesna jest przystawką PO - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek, komentując przejście kilkorga posłów Nowoczesnej do klubu PO, który przyjął nazwę Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Jej zdaniem, Kamila Gasiuk-Pihowicz, jako przewodnicząca klubu poselskiego Nowoczesnego, wbiła nóż w plecy szefowej Nowoczesnej Katarzynie Lubnauer.

Klub PO zmienił w środę nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Do klubu dołączyło osiem osób: siedmioro dotychczasowych posłów Nowoczesnej, w tym szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, a także Piotr Misiło, który został w ostatni piątek wyrzucony z Nowoczesnej. Oznacza to, że klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i stał się kołem.

- Od dawna było wiadomo, że Nowoczesna jest przystawką PO - komentowała w czwartek rzeczniczka PiS. Podkreśliła jednocześnie, że przechodzenie z klubu do klubu nie jest w polityce niczym nowym. - Z całą pewnością (Kamila - red.) Gasiuk-Pihowicz, jako przewodnicząca klubu poselskiego, zadała nóż w plecy Katarzynie Lubnauer - stwierdziła Mazurek.

- Jestem ciekawa, czy (posłowie Nowoczesnej - red.) przejście kolegów partyjnych (do klubu PO-KO - red.) będą tak samo komentować i będą używać tak dosadnych słów, jak używali w stosunku do radnego Wojciecha Kałuży - mówiła Mazurek.

Wojciech Kałuża, który choć startował do sejmiku województwa śląskiego z list Koalicji Obywatelskiej, zawiązał w tym sejmiku koalicję z PiS. Porozumienie programowe PiS z Kałużą umożliwiło PiS-owi stworzenie zarządu województwa - Kałuża został jego wicemarszałkiem. Politycy PO i Nowoczesnej mówili, że w sejmiku śląskim doszło do korupcji politycznej; oceniali, że radny Kałuża oszukał swoich wyborców.

Mazurek o Dolniak: ta decyzja i rozmowa przed nami

Mazurek była pytana, czy w związku z tym, że Nowoczesna w Sejmie utraciła status klubu i stała się kołem, wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna) utraci swoją funkcję. - Nie rozmawialiśmy jeszcze na ten temat, nie rozważaliśmy takiej ewentualności. Ta decyzja i rozmowa przed nami - oświadczyła.

Mazurek pytała też, kto spłaci długi Nowoczesnej, jeśli partia przestanie istnieć. - Być może zrobią zrzutkę publiczną kolejny raz. Być może ich zobowiązania w ramach różnych negocjacji przejmie PO - dodała.

"Teraz zapadają decyzje strategiczne"

Kamila Gasiuk-Pihowicz w czwartek w rozmowie z TVN24 powiedziała, że o tym, jakie decyzje zapadną odnośnie wyborów do Parlamentu Europejskiego, Koalicja Obywatelska będzie podejmowała w styczniu lub w lutym.

- Teraz zapadają decyzje strategiczne - podkreśliła.

Gasiuk-Pihowicz: decyzje odnośnie wyborów do PE, Koalicja Obywatelska będzie podejmowała w styczniu lub w lutym
tvn24

Autor: KB/adso / Źródło: PAP, TVN24