Matura z hiszpańskiego - sprawdź, jak Ci poszło

Aktualizacja:
tvn24Egzamin na poziomie podstawowym z j. hiszpańskiego rozpoczął się o godz. 9

To już przedostatni dzień matur. Dziś uczniowie sprawdzili swoją znajomość języka hiszpańskiego. Publikujemy arkusze z poziomu podstawowego oraz rozszerzonego, a także przykładowe odpowiedzi do poziomu podstawowego, które przygotowali specjalnie dla naszych czytelników nauczyciele z XXXIV LO im. Cervatesa.

Arkusz egzaminacyjny z języka hiszpańskiego - poziom podstawowy

Arkusz egzaminacyjny z języka hiszpańskiego - poziom podstawowy - transkrypcja

Przykładowe rozwiązania z języka hiszpańskiego - poziom podstawowy

Propozycje rozwiazań przygotowali nauczyciele z warszawskiego liceum ogólnokształcącego im. Cervantesa - A. Niewiadomska oraz L. Karpacz.

Partnerem TVN24.pl w ramach akcji "Sprawdź, czy zdasz" było Liceum. im. Cervantesa

Arkusz egzaminacyjny z języka hiszpańskiego dla absolwentów klas dwujęzycznych

Arkusz egzaminacyjny z języka hiszpańskiego dla absolwentów klas dwujęzycznych - transkrypcja

Przykładowe rozwiązania z języka hiszpańskiego dla absolwentów klas dwujęzycznych

Arkusz egzaminacyjny z języka hiszpańskiego - poziom rozszerzony cz. I

Arkusz egzaminacyjny z języka hiszpańskiego - poziom rozszerzony cz. II

Arkusz egzaminacyjny z języka hiszpańskiego - poziom rozszerzony - transkrypcja

Język hiszpański - obok włoskiego - należy do języków obcych najrzadziej wybieranych na maturze. Chęć zdawania hiszpańskiego zadeklarowało w tym roku 1,3 tys. abiturientów, czyli mniej niż jeden procent tegorocznych maturzystów.

Egzaminy pisemny z języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godzinie 9. Z kolei o godzinie 14. rozpoczął się test na poziomie rozszerzonym.

Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 255 abiturientów.

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, na rozszerzonym - 190 minut.

Najpopularniejszy angielski, niemiecki i rosyjski

Najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym od lat jest język angielski. W tym roku do egzaminu z tego języka przystąpiło blisko 330 tys. abiturientów; egzamin odbył się 9 maja.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o wybory maturzystów, znalazł się język niemiecki, na trzecim - język rosyjski, na czwartym - francuski. Na kolejnych znalazły się hiszpański i włoski.

Matury przez cały maj

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

30 proc. do zaliczenia

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na 26-30 sierpnia.

Autor: zś,nsz\mtom,iga\k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości