Polska

Matura ważna. Absolwenci Hoffmanowej odetchnęli z ulgą

Polska

Matura ważna. Absolwenci Hoffmanowej odetchnęli z ulgą
TVN24Matura ważna. Absolwenci Hoffmanowej odetchnęli z ulgą

Maturzyści warszawskiego LO im. Klementyny Hoffmanowej nie będą ponownie zdawać matury z matematyki. Taką decyzję podjęła Centralna Komisja Egzaminacyjna. - Uczniowie mogą się cieszyć i jechać na wakacje - oświadczyła na antenie TVN24 dyrektorka szkoły Zofia Pietrzak.

Zamieszanie wokół matury z matematyki w LO im. Klementyny Hoffmanowej to efekt tego, że zadania maturalne z matematyki okazały się być w większości takie, jak te, które wcześniej rozwiązywali uczniowie.

Początkowo Centralna Komisja Egzaminacyjna przypuszczała, że doszło do przecieku.

Dyrektorka  LO im. Klementyny Hoffmanowej: To nie wina szkoły
Dyrektorka LO im. Klementyny Hoffmanowej: To nie wina szkołyTVN24

Sprawę zgłoszono nawet do prokuratury. Jednak dzięki internautom i absolwentom liceum wyszło na jaw, że zamieszaniu winna jest sama CKE. Układający arkusze maturalne w niezmienionej formie skopiowali zadania z ogólnie dostępnych testów.

Dziś CKE zdecydowała, że maturzyści nie muszą zdawać ponownie egzaminu z matematyki. - Matura jest ważna - oświadczyła na antenie TVN24 dyrektorka szkoły. I dodała: - Uczniowie mogą jechać na wakacje, odetchnąć z ulgą.

"To nie wina uczniów"

Wcześniej, zanim znana była decyzja CKE, Pietrzak stwierdziła, że nie widzi żadnych nieprawidłowości ani w organizacji matury ani ze strony nauczycieli czy uczniów.

- Rzeczywiście zdarzyła się sytuacja niedopuszczalna, że zadania, które rok temu obecni już absolwenci naszej szkoły rozwiązywali w formie, którą uznaliśmy za próbną maturę, zostały praktycznie bez zmian przekopiowane do matury 2011 - powiedziała dyrektorka LO im. Klementyny Hoffmanowej.

Zdaniem Pietrzak, to, że się tak zdarzyło jest wielkim błędem, ale nie jest to błąd szkoły, tylko osób, które przygotowują maturę (w CKE - red.). - System przygotowania arkuszy maturalnych jest - jak widać - daleki od ideału. Widzę tu błąd, który spowodował tę całą awanturę - zaznaczyła Pietrzak. I podkreśliła, że oczekuje, iż "naprawiona zostanie sytuacja, w której zniesławiono nauczycielkę matematyki i dobre imię szkoły".

- Oczekujemy zadośćuczynienia i tego, że uczniowie będą mogli wyjechać na wakacje, ponieważ z całą pewnością nie są winni temu, co zdarzyło się na maturze - dodała Pietrzak.

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości