Matura próbna 2023. CKE podała rozwiązania zadań z matematyki na poziomie podstawowym

Aktualizacja:
Autor:
jdw//az
Źródło:
cke.gov.pl
Jak będzie wyglądała matura i egzamin ósmoklasisty w 2023 roku?
Jak będzie wyglądała matura i egzamin ósmoklasisty w 2023 roku?
wideo 2/3
Jak będzie wyglądała matura i egzamin ósmoklasisty w 2023 roku?

W środę ruszyły próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. 29 września uczniowie rozwiązywali arkusze z matematyki na poziomie podstawowym. Dziś na stronie CKE zamieszczono oficjalne wzory odpowiedzi.

29 września o 9:00 na stronie CKE opublikowano arkusze egzaminu próbnego z matematyki na poziomie podstawowym. Zostały one skonstruowane według nowych zasad, zgodnych z Formułą 2023. Egzamin maturalny w Formule 2023 będzie się różnił od poprzednich - zostanie dostosowany do podstawy programowej obowiązującej od 2019 roku.

Próbny egzamin maturalny z matematyki - opublikowano oficjalne odpowiedzi

W piątek o 10:00 Centralna Komisja Egzaminacyjna zamieściła na swojej stronie szczegółowe zasady oceniania rozwiązań zadań. W opublikowanym dokumencie zamieszczono także przykładowe odpowiedzi. Wszystkie prace zostaną jednak indywidualnie sprawdzone zgodnie z udostępnionym przez CKE kluczem.

PRÓBNA MATURA Z MATEMATYKI - ODPOWIEDZI

Próbny egzamin maturalny z matematyki - arkusz 

Arkusz próbnego egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym składał się z 26 zadań. Na ich rozwiązanie uczniowie mieli 180 minut. Część z nich należała do grupy zadań zamkniętych (wielokrotnego wyboru, typu prawda-fałsz lub na dobieranie). W pozostałych, otwartych zadaniach uczniowie musieli wypełnić luki, wykonać krótkie obliczenie lub dokonać dłuższego rozwiązania problemu matematycznego. Zarówno z zadań zamkniętych, jak i otwartych uczniowie mogli uzyskać łącznie 46 punktów.

ARKUSZ Z MATEMATYKI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM

Na tegorocznej próbnej maturze z matematyki sprawdzana była znajomość z obszarów tematycznych, takich jak: liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, funkcje, ciągi, rachunek prawdopodobieństwa czy geometria analityczna. Podczas egzaminu uczniowie mogli skorzystać z linijki, cyrkla, kalkulatora prostego oraz zbioru wybranych wzorów matematycznych, który jest dostępny na stronie CKE.

Próbne matury 2023

Zgodnie z harmonogramem, opublikowanym wcześniej na stronie CKE, 28 września w godzinach 9:00-13.00 uczniowie wzięli udział w próbnym egzaminie maturalnym z języka polskiego. W czwartek od 9:00 jest sprawdzana była ich wiedza z matematyki. 30 września, w ostatni dzień próbnych egzaminów, uczniowie klas maturalnych rozwiążą arkusze z języka obcego. Wszystkie egzaminy przeprowadzane będą na poziomie podstawowym.

ZOBACZ TEŻ: Matura próbna 2023. Znamy treść arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie CKE zaznaczono, że przeprowadzenie próbnych egzaminów maturalnych przez szkoły jest dobrowolne. "Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi)" - dodano. 

Kolejne pakiety materiałów, potrzebnych do przeprowadzenia próbnych egzaminów maturalnych, będą udostępniane przez CKE w dniach 12-22 grudnia 2022 r. Wówczas uczniowie będą mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z wszystkich przedmiotów na trzech poziomach: podstawowym, rozszerzonym i dwujęzycznym. 

ZOBACZ TEŻ: Znamy wyniki matury 2022. Najwięcej osób oblało matematykę

Autor:jdw//az

Źródło: cke.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości