TVN24 | Polska

"Matury odbędą się w terminie". Prezydent o formie egzaminu

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Prezydent: Matury odbędą się w terminie. Tylko w formie pisemnej
Prezydent: Matury odbędą się w terminie. Tylko w formie pisemnejTVN24
wideo 2/6
TVN24Prezydent: Matury odbędą się w terminie. Tylko w formie pisemnej

Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej poinformował, że tegoroczne egzaminy maturalne i ósmoklasisty odbędą się w terminie. Będą przeprowadzone wyłącznie w formie pisemnej. Przekazał też, że "wysoce prawdopodobne" jest, iż w najbliższych tygodniach zostanie uruchomiona nauka hybrydowa.

W piątek odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej. Prezydent Andrzej Duda po tym spotkaniu i rozmowie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem przekazał, że tegoroczne matury i egzaminy ósmoklasistów odbędą się w terminie. - Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja, będą trwały ponad 20 dni – poinformował.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Będą matury przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej. Wyjątkowo będą oczywiście przeprowadzane w formie ustnej wtedy, kiedy jest to niezbędne, ale zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego – podkreślał Andrzej Duda.

Jak dodał, nie ma przesłanek, aby te terminy były przesunięte i przypomniał też, że ponad 500 tysięcy nauczycieli zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.

- Nic nie powinno tutaj od strony tego zaplecza osobowego i zaplecza technicznego zakłócić przeprowadzania tych egzaminów, zgodnie z tym, jak one zostały wcześniej zapowiedziane. Mam nadzieję, że tutaj żadnych problemów nie będzie – mówił prezydent.

Prezydent o powrocie do szkół

Duda mówił, że na Radzie Gabinetowej rozmawiał z ministrami również o powrocie uczniów do szkół.

- Oczywiście jest to zależne od sytuacji epidemicznej, ale ponieważ zakładamy, że ona w ciągu najbliższych tygodni powinna się znacząco poprawiać, jest wysoce prawdopodobne i to jest bardzo poważnie rozważane w tej chwili przez pana premiera i pana ministra edukacji, aby szkoły zostały uruchomione w systemie hybrydowym – poinformował.

Tłumaczył, że taki system przewiduje "tydzień nauki w szkole, tydzień nauki zdalnej, wymiennie w stosunku do grup wiekowych i do podziału na klasy".

- To wydaje się rozwiązaniem sensowniejszym niż dopuszczenie znów tylko najmłodszych do stałej nauki, a pozostawienie młodzieży w domach – dodał Duda.

Prezydent: 1,6 miliarda na pomoc psychologiczną

Prezydent mówił, że podczas Rady Gabinetowej pytał też ministra edukacji o pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla dzieci. - Program w tym zakresie jest realizowany, to jest ogromna kwota 1,6 miliarda złotych, która w tej chwili jest zarezerwowana w budżecie na te potrzeby – przekazał.

- Jak zapewnił mnie pan minister, dodatkowe 42 miliony złotych zostały przeznaczone także i na to, aby młodzież mogła mieć w szkołach dodatkowe zajęcia sportowe – mówił prezydent.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości