TVN24 | Polska

"Lalka", "Ziemia obiecana" i wiersz. Maturzyści mierzą się z językiem polskim

TVN24 | Polska

Autor:
asty,
pp/kg
Źródło:
PAP, TVN24
Jak będzie wyglądała matura w 2021 roku?TVN24
wideo 2/5
TVN24Jak będzie wyglądała matura w 2021 roku?

Egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się matura 2021. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 20 maja. Oficjalne tematy z języka polskiego poznamy o godzinie 14, ale maturzyści, którzy opuścili sale egzaminacyjne po 170 minutach, już teraz dzielą się nimi w sieci.

Do matury przystępuje około 271 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Chęć przystąpienia do matury – tak jak w latach ubiegłych – deklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników.

Wśród nich są osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach, przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik - takich osób jest blisko 96 tysięcy. Wśród tegorocznych maturzystów są - jak poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik - 34 osoby, które będą zdawały egzaminy za granicą.

Matura 2021. Tematy

Egzamin z języka polskiego rozpoczął się o godzinie 9 i potrwa do 14. Wtedy CKE opublikuje arkusze egzaminacyjne, ale maturzyści, którzy opuścili sale po 170 minutach, już teraz dzielą się nimi w sieci.

O tym, że na maturze najpewniej będzie zadanie z "Lalki" można było się przekonać tuż po rozpoczęciu egzaminu. To wtedy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na Twitterze wpis: "Rozpoczęła się #matura2021! Mamy nadzieję, że większość maturzystów znalazła wśród dzisiejszych tematów wypracowań z j. polskiego jeden dla siebie. Wiemy, że przynajmniej jedno powszechnie wyrażane marzenie udało nam się spełnić. Pozostaje trzymać kciuki!".

Choć wpis brzmiał enigmatycznie, ci, którzy od kilku dni śledzili giełdę tematów maturalnych, mogli być już pewni, że chodzi o "Lalkę". Wypracowanie dotyczyło ambicji. Jak dokładnie brzmiał temat, dowiemy się o godzinie 14.

Drugi temat dotyczył "Ziemi obiecanej". To nie jest lektura z tzw. gwiazdką, więc znajomość całego tekstu nie jest obowiązkowa - uczniowie mogli odwołać się do przytoczonego na maturze fragmentu.

NAJNOWSZE >> Matura 2021. Zobacz arkusze z języka polskiego Od tych, którzy ukończyli maturę przed czasem, wiemy, że trzecim tematem do wyboru, był wiersz Beaty Obertyńskiej, który maturzyści musieli zinterpretować.

Wypracowanie to aż 50 z 70 punktów możliwych do zdobycia na maturze.

ZOBACZ >>> MATURA 2021. HARMONGRAM

Matura 2021. Trzy egzaminy pisemne na poziomie podstawowym

Maturzyści muszą - tak jak w latach ubiegłych - obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie będzie jednak obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą

Nie będzie też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą - jak dotąd - przystąpić nawet do sześciu takich egzaminów.

"Drodzy Maturzyści, przystępujecie do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu, do którego przygotowywaliście się przez wiele lat. Życzę Wam spokoju, koncentracji i wytrwałości. Wykorzystajcie wiedzę oraz umiejętności zdobyte podczas szkolnej edukacji, aby realizować własne plany i spełniać marzenia" – napisał w poniedziałek rano na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "Trzymam także kciuki za uczniów, którzy przystąpią do egzaminu maturalnego poza granicami kraju. Jestem przekonany, że wiedza zdobyta podczas nauki w polskich szkołach będzie dla Was przepustką do przyszłej kariery. Powodzenia na egzaminach!" - życzył minister abiturientom.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Matura 2021. Reżim sanitarny

Egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym. - Odpowiednio wcześniej, bo w kwietniu ogłosiliśmy wytyczne, które zostały opracowane wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym - wyjaśniał w TVN24 dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Jak dodał, "to są wytyczne, które obowiązywały też w roku ubiegłym". - One bardzo wielu zmianom nie uległy, obowiązywały też w trakcie egzaminów zawodowych w styczniu i lutym tego roku - wyjaśniał.

Smolik powiedział, że "co do zasady egzaminy naprawdę przebiegają w bezpiecznych warunkach". - Tutaj nie ma jakichś sygnałów o tym, że dzieją się jakieś masowe zakażenia, których początkiem byłaby sala egzaminacyjna - stwierdził. Zapewnił, że "dyrektorzy szkół doskonale wiedzą, jak ten egzamin przygotować zgodnie z wytycznymi".

Dyrektor CKE Marcin Smolik o reżimie sanitarnym podczas egzaminów maturalnych

- Mam nadzieję, że w całym kraju da się sale egzaminacyjne wietrzyć, bo te wymagania sprowadzają się do bardzo znanych w całej przestrzeni publicznej zasad: dystans, dezynfekcja, wietrzenie sal i oczywiście maseczki - mówił dyrektor CKE. Jak dodał, "w przypadku egzaminu maseczka jest wymagana do zajęcia miejsca w sali". - A jeżeli ktoś ma się pewniej i bezpiecznej czuć, pisząc cały egzamin w maseczce, to nie ma żadnych przeciwskazań - przekazał.

Na egzamin maturalny może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu.

Na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo jeśli sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Justyna Suchecka i Przemysław Staroń o rozpoczynających się maturach TVN24

Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź z osobą na kwarantannie.

Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

Autor:asty, pp/kg

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości