Polska

Matki karmiące wychodzą na ulice. "Toaleta to nie jest dobre miejsce na jedzenie"

Polska

Karmienie piersią na ulicy?
tvn24Karmienie piersią na ulicy?

O tym, że karmienie piersią jest najlepsze dla noworodków i niemowląt wiedzą wszystkie młode mamy, ale ciągle niewiele z nich ma odwagę robić to na zakupach, spacerze czy w podróży. Powód? Niechętne spojrzenia i krytyka - że to zbyt intymne, by robić to przy ludziach. Brakuje i akceptacji, i warunków. Ale kobiety nie poddają się. Wyszły na ulice, żeby przekonać Polaków, że karmienie piersią to normalna i naturalna sprawa.

- To jest totalny absurd, że kobietom karmiącym piersią, czyli wykonującym najbardziej naturalny gest, mówi się o tym, żeby się "nie obnażały" lub "poszły do toalety" - mówi Sylwia Chutnik z fundacji "Mama". I dodaje: - Dla nas ważne jest to, aby trochę zbuntować matki.

Przez te i inne komentarze większość mam wstydzi się robić to publicznie. Wszystko ma zmienić akcja "Karmiące cyce na ulice". To projekt, który ma oswajać widok karmiących mam w przestrzeni publicznej. Aby mamy wyszły na ulice i walczyły o prawa swoje i swoich dziec.

Karmienie piersią najzdrowsze

Według badań w Polsce kobietom brakuje wiedzy na temat laktacji, zrozumienia oraz warunków. Dużo jest natomiast barier. - Miejsce do tego przeznaczone w galeriach handlowych, jeżeli już takie są, znajdują się w toalecie lub w jej pobliżu. To nie jest dobre miejsce na jedzenie. Przecież żaden dorosły człowiek też nie chciałby tam spożywać posiłku - skarży się jednak z matek.

Zaraz po porodzie na karmienie własnym mlekiem decyduje się niemal sto procent kobiet. Później ich liczba maleje błyskawicznie. W szóstym miesiącu wynosi ona zaledwie dziesięć procent.Tymczasem specjaliści nie mają wątpliwości - karmienie piersią jest najzdrowsze.

Autor: TG//kdj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości