W Sejmie debata nad wotum zaufania dla rządu. Wniosek złożył premier Morawiecki

Polska

Mateusz Morawiecki złożył wniosek o wotum zaufania dla rządutvn24
wideo 2/21

Wniosek o wotum zaufania dla swego rządu złożył w środę premier Mateusz Morawiecki. Tłumaczył, że Sejm powinien "wyrazić swoje zdanie w odniesieniu do tego, czy ma być kontynuowany program reform". Marszałek Marek Kuchciński (PiS) wprowadził ten punkt od razu do porządku obrad. Po wystąpieniu premiera i zarządzonej przerwie rozpoczęła się debata.

17:58

Kończymy relację z obrad Sejmu. Dziękujemy za uwagę

17:57

Sejm udzielił w środę wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego

17:47

Marszałek Sejmu zamknął dyskusję i ogłosił przerwę

17:46

Premier: chcemy, żeby do każdej szkoły dotarł światłowód

17:46

Premier: proszę Wysoką Izbę o wotum zaufania

17:43

Premier do opozycji: łatwo jest wam rzucać propozycje, bo nie wy odpowiadacie za ich realizację

17:41

Morawiecki: obniżyliśmy podatek CIT dla małych i średnich firm

17:41

Premier: jestem dumny z ustawy o IPN

17:39

Premier o imporcie węgla z Rosji: to jest konsekwencją braku inwestycji w górnictwie w czasach PO-PSL

17:38

Morawiecki: zakładamy przyrost energii odnawialnej - zarówno na morzu, jak i w energetyce słonecznej

17:37

Premier: mam nadzieję, że nie dojdzie do tego, aby zmieniać nazwy ulic z nazwisk naszych bohaterów na nazwiska naszych zdrajców

17:35

Morawiecki: wdrożyliśmy program modernizacji służb mundurowych. To jest długofalowe myślenie również o polskiej policji

17:33

Morawiecki: życzyłbym sobie, żeby Wielka Brytania została w Unii Europejskiej, tak byłoby lepiej dla Polski

17:31

Premier: Co jest bardziej wymowne niż zebranie wszystkich podatków razem? Mamy więcej wolności podatkowej

17:28

Morawiecki: mam zapewnienia od minister Anny Zalewskiej, że nie będzie problemu z kumulacją roczników w szkołach

Morawiecki: nie będzie problemu z kumulacją roczników w szkołachtvn24
17:27

Premier: reforma sądownictwa ma być dla ludzi, będą działania mające na celu skrócenia i usprawnienia procedur sadowych

17:26

Morawiecki: Centralny Port Komunikacyjny to projekt pracy na dekadę. Na razie postępy są dobre i zgodne z harmonogramem na kolejne cztery lata.

17:23

Premier: VAT będzie nie dość, że wyższy niż w zeszłym roku, ale nawet przekroczy plany budżetowe na ten rok

17:21

Morawiecki: w czasach PO-PSL sprzedawano około 100 tysięcy hektarów ziemi rocznie z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych, my powstrzymaliśmy tę wyprzedaż

17:16

Premier: To opozycja podniosła VAT. Dla mnie najważniejsza jest inflacja, którą odczuwają ludzie. Ciesze się, że cena benzyny idzie w dół.

17:10

Premier o wieku emerytalnym: Opozycja podniosła wiek emerytalny. My obniżyliśmy, tak jak emeryci się od nas domagali

17:10

Morawiecki: Polska jest jednym z krajów, w którym przemocy wobec kobiet jest najmniej

Morawiecki: Polska jest jednym z krajów w którym przemocy wobec kobiet jest najmniejtvn24
17:03

Premier Morawiecki: wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2011 roku jasno określa, że KNF jest organem niezależnym, niezawisłym i bez możliwości kontroli przez premiera

17:01

Grzegorz Matusiak (PiS): Górnictwo wstaje z kolan. Trzy lata rządów PiS odbudowało polskie górnictwo

16:56

Marek Hok (PO-KO): nakłady na fundusz zdrowia w Polsce są jednymi z najniższych w Europie

16:53

Urszula Rusecka (PiS): Opozycja nazywa nas oszustami. Jednak PiS od początku swojego funkcjonowania wypełnia swoje zobowiązania programowe

16:53

Barbara Chrobak (Kukiz’15): co premier zamierz zrobić, aby zakończyły się protesty pracowników sądów oraz prokuratury i poprawiła się jej sytuacja?

16:50

Jarosław Krajewski (PiS): jeśli spojrzymy na Warszawę, widzimy, że dzięki polityce PiS poziom bezrobocia zmniejszył się trzykrotnie

16:45

Piotr Kaleta (PiS): żadne konkretne, merytoryczne pytanie dziś nie padło

16:35

Janusz Cichoń (PO-KO): z każdej wypracowanej przez Polaków złotówki państwo PiS zabiera ponad 35 groszy

16:33

Arkadiusz Myrcha (PO-KO): premier dzisiejszy wystąpieniem udowodnił, że nie wie, co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości

16:26

Stanisław Tyszka (Kukiz'15): Konwent Seniorów podjął decyzję, że o godzinie 17.45 w środę odbędzie się głosowanie nad wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego o udzielenie wotum zaufania dla jego rządu

14:52

Trwa seria pytań posłów do premiera.

14:44

Robert Telus (PiS): Jakie programy jeszcze wprowadzimy, żeby poprawić demografię?

14:36

Marek Wójcik (PO): Minął miesiąc od protestu w policji. Za tą sytuację odpowiadają ministrowie pana rządu: Brudziński i Zieliński. To ich zaniechania i lekkomyślne decyzje doprowadziły do takiej desperacji w policji.

14:30

Izabela Leszczyna (PO): sukcesem sukcesów wszystkich rządów PiS są SKOK-i, które oszukały Polaków na 5 miliardów złotych.

14:24

Paweł Grabowski (Kukiz'15): Wnosi pan o udzielenie wotum zaufania. Jak Polacy mają zaufać w sytuacji, gdy ciągle podnosicie podatki, gdy proces legislacyjny, konsultacje społeczne stały się fikcją?

14:22

Waldemar Olejniczak (PiS): Bogate państwo to bogate społeczeństwo. Cieszy mnie bardzo, że panu i całemu rządowi udało się praktycznie zlikwidować bezrobocie. Cieszy mnie, że nasza gospodarka tak bardzo się rozwija.

14:15

Grzegorz Długi (Kukiz'15): Czy premier wie, na czym polega różnica między prawdą i półprawdą? W 2017 roku rząd PiS zrobił to samo, co poprzedni. Wykazał się niekompetencją i mamy w konsekwencji podwyżki cen energii.

14:13

Sławomir Nitras (PO): Mnie też cieszy wzrost wydatków na kulturę. Ale wynika z tego, że Polacy masowo ruszyli do kin zobaczyć "Kler".

14:12

Barbara Dolniak (Nowoczesna) odnosząc się do zmian w sądownictwie poprosiła premiera o wskazanie konkretnego przepisu, który reformuje prace sądów.

14:07

Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna): To rząd afer. Kiedy przesłuchacie senatora Grzegorza Biereckiego w sprawie SKOK-u Wołomin?

13:58

Anna Milczanowska (PiS) odniosła się do działań komisji śledczej ds. VAT: Jak to jest z luką VAT: czy jest, czy jej nie ma, była czy jej nie było?

13:55

Mirosław Suchoń (Nowoczesna): po trzech latach należy się wam mandat karny i czerwona kartka jednocześnie.

13:53

Jerzy Kozłowski (Kukiz'15): Pan w swoim przemówieniu nie powiedział zdania o systemie ochrony zdrowia. Ile szpitali, które nie miały rok temu problemu, na koniec 2018 roku kończy wynik finansowy ze stratą? Proszę o odpowiedź na piśmie.

13:50

Marcin Horała (PiS): Rząd PiS jest często fałszywie oskarżany, że jest wrogi demokracji. PiS znacząco zwiększa prawa obywateli.

Horała: Rząd PiS jest często fałszywie oskarżany, że jest wrogi demokracjitvn24
13:47

Joanna Scheuring-Wielgus (koło Teraz!): nie jest pan wiarygodny, bo obiecał, że będzie walczył z przemocą wobec kobiet. Stanął pan 11 listopada ramię w ramię z radykalnymi prawicowcami i faszystami.

13:45

Krzysztof Paszyk (PSL): Panie premierze, te pana zapewnienia były tak samo wiarygodne, jak pan wciskał w poprzedniej pracy kredyty we frankach. Jak chce pan zrekompensować Polakom podniesienie cen energii elektrycznej.

13:43

Grzegorz Furgo (PO): Prosi pan o wotum zaufania. To poparcie pan dostanie od PiS-owskiej większości, ale ludzie i posłowie opozycji oczekują wyjaśnienia bezprecedensowych afer, które na naszych oczach są opisywane przez media: KNF, SKOK-i.

13:39

Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej powiedziała, że tak będziemy wspominać trzy lata rządu PiS: afery plus, drożyzna plus, kłamstwo plus, smog plus, szkoła minus, inwestycje minus.

Lubnauer: afery plus, drożyzna plus, kłamstwo plus, smog plus, szkoła minus, inwestycje minustvn24
13:37

Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL do premiera: Nie jest pan dziś w stanie pojechać do rolników. Nie rozmawiał pan wcześniej z protestującymi pielęgniarkami.

Kosiniak-Kamysz: nie jest pan dziś w stanie pojechać do rolnikówtvn24
13:35

Marta Golbik z PO: dlaczego rząd PiS-u objął parasolem ochronnym uczestników afery KNF, dlaczego nie została powołana komisja śledcza?

Golbik: dlaczego rząd PiS-u objął parasolem ochronnym uczestników afery KNFtvn24
13:34

Rozpoczęła się debata w Sejmie. Posłowie będą mieli minutę na zadawanie pytań premierowi.

13:03

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer: Cały czas jest zła gospodarka, afery. Ten rząd już nie ma żadnego pomysłu na rządzenie. A to, z czym mieliśmy dziś do czynienia, to kinderbal.

Lubnauer: mieliśmy do czynienia z kinderbalemtvn24
13:00

Szef PO Grzegorz Schetyna w rozmowie z dziennikarzami: Wystąpienie premiera kabaretowe. To przekaz do elektoratu i działaczy. Dzisiaj protest na autostradzie A2, a Morawiecki się do niego nie odniósł. Chwalił się pseudodokonaniami. To manewr, żeby uniknąć debaty nad wnioskiem o wotum nieufności

12:57

Premier zakończył swoje wystąpienie. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ogłosił pół godziny przerwy.

12:56

Morawiecki: naszym celem jest podnoszenie standardu życia Polaków do standardu zachodnioeuropejskiego

12:55

Morawiecki: Przyszły rok jest pełen rocznic. Apeluję, żebyśmy wszyscy razem potrafili obchodzić te święta w sposób godny. Zrobimy wszystko, żeby Polska była wtedy radosna

12:54

Premier: Mija stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwracam się do wysokiej izby, żeby dziś i w najbliższym roku Polska była wspólną sprawą. Chcę zaprosić opozycję do wspólnych obchodów wielkich rocznic w przyszłym roku. Cieszmy się razem.

12:52

Morawiecki: dziś jadąc na negocjacje brexitowe w Unii Europejskiej, muszę mieć pewność, że mam mandat ze strony Wysokiej Izby do prowadzenia działań i negocjacji. O ten mandat chcę ponownie poprosić wysoka izbę.

12:48

Morawiecki: afera VAT była największą aferą III RP

12:41

Premier: Widzę historyczną szansę, żebyśmy w ciągu 10 lat dogonili Włochy, jeśli chodzi o PKB na obywatela. To marzenie jest możliwe do realizacji, osiągniemy to z rządem PiS

12:39

Morawiecki: my chcemy przede wszystkim dla młodego pokolenia przełamywać szklane sufity

12:35

Premier odniósł się do negocjacji budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27. Zapowiedział, że obóz rządzący wynegocjuje "znakomity budżet".

12:33

Premier zapowiedział w czasie swojego wystąpienia, że nie będzie podwyżek cen energii

12:30

Premier: PiS i Zjednoczona Prawica podkreślają, że silna Polska jest możliwa tylko w silnej, sprawnej Europie, i nie ma silnej UE bez silnej Polski

12:29

Morawiecki do opozycji: przed świętami obniżmy temperaturę sporu politycznego

12:24

Premier: Obiecałem w expose, że będziemy redukować biurokrację. Udało się zmniejszyć obciążenia biurokratyczne dla obywateli

12:23

Morawiecki do opozycji: W waszych czasach dniem wolności podatkowej był 24 czerwca, a w 2017 roku to był 6 czerwca, a w przyszłym roku mam nadzieję, że to będzie 4 czerwca. Ten dzień wolności podatkowej pokazuje, że my obniżamy podatki w porównaniu do tego, co działo się w waszych czasach.

12:18

Za "odbudowę sterowności polskiej polityki zagranicznej" podziękował premier szefowi MSZ Jackowi Czaputowiczowi.

12:15

12:14

Morawiecki podziękował również między innymi ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze za przeprowadzone zmiany w sądownictwie.

12:13

Premier podziękował wicepremierowi i ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiemu m.in. za to że Muzeum Historii Polski stanie się wkrótce faktem. Za wiele projektów podziękował też wicepremier Beacie Szydło.

Premier podziękował między innymi ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu tvn24
12:11

Morawiecki: odbudowujemy to, co w czasach PO-PSL było zwijane - posterunki policji czy połączenia kolejowe

12:10

Morawiecki: wśród wielu spełnionych obietnic jest podpisanie umowy na zakup Patriotów, czyli obrona naszego nieba

12:08

Premier: Mamy wiele działań związanych z obniżką podatków

12:07

Morawiecki: Obiecaliśmy, że powołamy Centrum Analiz Strategicznych i to zrobiliśmy. W tym roku wdrożyliśmy rozporządzenie o jakości paliw, o jakości pieców.

12:06

Premier: od stycznia mamy najniższe podatki w Unii Europejskiej dla małych firm

12:04

Morawiecki: Komisja Europejska mówi, że w tym roku osiągnęliśmy bardzo wysoki poziom rozwoju

12:03

Premier do opozycji: Chcemy naprawiać Rzeczpospolitą dalej. Widać, ile udało się przez trzy lata zrobić i nie trzeba różnych pism pisać za granicę

12:01

Morawiecki: We współpracy z opozycją możemy wdrażać wspaniałą zmianę. Zapraszamy opozycję

12:00

Premier: Proszę Wysoką Izbę o ocenę ostatnich trzech lat. Chcę też wybiec w przyszłość, bo liczę, że będziemy kontynuować zmiany

Morawiecki: proszę wysoką izbę o ocenę ostatnich trzech lat tvn24
11:59

Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

Premier zabrał głos podczas posiedzenia Sejmu w środę. - Mijają teraz trzy lata rządów PiS, Zjednoczonej Prawicy, rządów, które zdecydowanie zmieniły sposób patrzenia na politykę gospodarczą, politykę społeczną - mówił szef rządu. - W nawiązaniu do tego mamy dzisiaj na pewno pewien zakręt, który chcemy w dyskusji, w pewnej debacie wyjaśnić, co dla społeczeństwa jest tą drogą, którą społeczeństwo wybiera - czy ta droga wspólnotowa - droga, gdzie jest odpowiedzialność za wszystkich, za całą naszą wspólnotę - czy droga, która wcześniej w różnych latach III RP była proponowana - dodał. Premier ocenił, że jego propozycja jest jasna i chciałby ją wzmocnić w dyskusji.

- Sejm jest emanacją woli narodu i to od decyzji Sejmu zależy, czy będzie mandat dla kontynuowania naszych reform. Dlatego zwrócę się zaraz do pana marszałka Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania, o to, żeby Wysoka Izba mogła wyrazić swoje zdanie w odniesieniu do tego, czy ma być kontynuowany program reform, program zmian, który zaproponowaliśmy - powiedział Mateusz Morawiecki w Sejmie.

Dodał, że na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE musi mieć pewność, że rząd ma mandat i poparcie większości parlamentarnej.

- Wprowadziłem do porządku obrad w tej chwili punkt dotyczący wyrażenia rządowi wotum zaufania - poinformował po przerwie marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Pod koniec listopada PO złożyła wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla gabinetu Morawieckiego.

Jak wynika z harmonogramu obrad zamieszczonego we wtorek wieczorem na sejmowej stronie internetowej, Sejm miał się zająć wnioskiem PO w piątek wieczorem.

"Taktyczna zagrywka"

Ryszard Petru, lider partii Teraz! podkreślił, że "takie wnioski o wotum zaufania, czy wotum nieufności i tak nie mają szansy powodzenia". - PiS i tak by wygrał to głosowanie, bo ma większość - stwierdził. Ocenił, że jest to "taktyczna zagrywka". - Ale debata, podsumowanie trzech lat rządów dzisiaj się odbędzie. To nie jest kwestia tylko jego (premiera - red.) mandatu, ale całego PiS - zaznaczył Petru.

- Gdyby było wotum nieufności, to i tak by to przegłosowali, mają większość, to oczywiste - mówiła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. Dodała, że "każda taka okazja to okazja do pokazania, w jaki sposób te rządy krzywdzą Polskę". - My jesteśmy od trzech lat gotowi do tego, żeby punktować PiS, ponieważ cały czas obserwujemy, co oni robią. Przykładów jest tak dużo, że jedynym problemem jest to, że czas jest za krótki - wskazywała Lubnauer.

- Wiedzieliśmy, że PiS jest w głębokiej defensywie politycznej i będzie szukał okazji, żeby przejść do kontrataku - skomentował rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. W jego ocenie wniosek premiera to "propozycja politycznego spektaklu". - Ten rząd powinien zostać odwołany, bo jest słaby. Silny tylko głosami PiS-u, a słaby, jeśli chodzi o poparcie społeczne. Należy dać temu wyraz - podkreślił Grabiec.

- Chodzi oczywiście o wyprzedzenie wotum nieufności - uznał wicemarszałek Sejmu z Kukiz’15 Stanisław Tyszka. W jego ocenie "posłowie, którym obywatele dobrze płacą, powinni przepytać premiera". - Jeżeli robi się wszystko na chybcika ze względów czysto i wyłącznie PR-owych, to takiej możliwości nie ma - dodał. Podkreślił, że wniosek premiera to "triumf PR-u nad merytoryką".

Autor: js,ads//plw,rzw / Źródło: TVN24, PAP