TVN24 | Polska

Morawiecki: szczepionki są dobrem publicznym, a nie wyłączną własnością jednej firmy

TVN24 | Polska

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Morawiecki: najtrudniejszy czas jest właśnie przed nami
Morawiecki: najtrudniejszy czas jest właśnie przed nami TVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki: najtrudniejszy czas jest właśnie przed nami

Premier Mateusz Morawiecki w opinii zamieszczonej na brukselskim portalu Politico napisał, że Unia Europejska musi wykorzystać wszelkie prawne narzędzia, aby zwiększyć produkcję szczepionek.

"Ta rosnąca determinacja Komisji Europejskiej do egzekwowania kontraktów z firmami farmaceutycznymi to dobry znak, zwłaszcza że duża część kontynentu stoi w obliczu prawdopodobieństwa trzeciej fali koronawirusa. Ale to nie wystarczy. Najwyższy czas zastąpić mocne słowa zdecydowanymi działaniami. Musimy przedstawić bardziej efektywne rozwiązania" - pisze Morawiecki w Politico.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jego zdaniem Unia Europejska powinna skupić się na dwóch głównych kierunkach działań - powinna uzależnić zezwolenie na eksport szczepionek wyprodukowanych w krajach Unii Europejskiej od przestrzegania przez producentów szczepionek ich zobowiązań. Powinna też skorzystać z "procedury przymusowej licencji". Pozwala to rządom na przyznanie firmom prawa do wytwarzania opatentowanego produktu bez zgody właściciela patentu.

"Szczepionki są dobrem publicznym, a nie wyłączną własnością jednej firmy"

"Pierwsze rozwiązanie pozwoli Komisji Europejskiej na realizację umów, które zawarła z firmami farmaceutycznymi. Logistyka dystrybucji szczepionek - gdzie szczepionki są wysyłane, w jakim tempie i w jakiej kolejności - nie powinna być determinowana interesami firm lub ich akcjonariuszy, ale surowym ustawodawstwem. Niedopuszczalne jest przedkładanie zysku nad zdrowie i życie ludzi podczas pandemii. UE negocjowała te umowy, więc musi doprowadzić do ich realizacji" - czytamy.

Drugi środek, polegający na wykorzystaniu procedury licencji, jak wskazuje polski premier, daje krajom Unii Europejskiej podstawę prawną do kupowania patentów od przedsiębiorstw i zwiększania mocy produkcyjnych, umożliwiając innym producentom udział w tych wysiłkach. "To rozsądny i konieczny środek. W końcu rozwój szczepionek na koronawirusa nie pojawił się znikąd: są one wynikiem badań naukowych napędzanych ogromnymi dotacjami i inwestycjami publicznymi. Jako takie, szczepionki te są dobrem publicznym, a nie wyłączną własnością jednej firmy" - napisał.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

"Szczepionki to nasza najpotężniejsza broń w walce z pandemią"

Prawo przewiduje dwa ważne warunki stosowania tego środka: musi tego wymagać interes publiczny (w tym przypadku ochrona życia i zdrowia publicznego), a w innym przypadku korzystanie z opatentowanego produktu lub wynalazku musi być niemożliwe. Oba te warunki są dziś spełnione - uważa Morawiecki.

"Szczepionki to nasza najpotężniejsza broń w walce z pandemią koronawirusa. Musimy wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia prawne, aby zapewnić ich jak najskuteczniejsze wykorzystanie. Tylko wtedy, gdy będziemy działać teraz razem i solidarnie, możemy skutecznie zwalczyć wirusa, pokazać, że jesteśmy zjednoczeni i zapewnić szczepionki wszystkim Europejczykom" - podsumowuje polski premier.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości