TVN24 | Polska

Mateusz Morawiecki zapewnia. "Polska jest solidarna, gdy inni tej pomocy od nas potrzebują"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
Polscy strażacy i policjanci pomagają w Turcji w walce z pożarami (wideo z 9.08)
Państwowa Straż Pożarna/PolicjaPolscy strażacy i policjanci pomagają w Turcji w walce z pożarami (wideo z 9.08)

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych zapewnił, że "Polska jest solidarna, gdy inni tej pomocy od nas potrzebują". Odniósł się w ten sposób do tego, że polscy strażacy pomagali w gaszeniu pożarów w Grecji i Turcji, a nasz kraj pomagał Niemcom uporać się ze skutkami powodzi. Wspomniał też o "przekazaniu szczepionek" krajom potrzebującym.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO NA TVN24 GO >>>

"Polska jest solidarna, gdy inni tej pomocy od nas potrzebują. Pomagamy w gaszeniu pożarów w Grecji i Turcji, pomogliśmy Niemcom podczas powodzi i przekazujemy szczepionki krajom potrzebującym. Naszym sojusznikom chciałbym powiedzieć - zawsze możecie liczyć na Polskę" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku.

"Wspieramy społeczność międzynarodową, ale zawsze będziemy kierować się priorytetem, jakim jest bezpieczeństwo Polski i Polaków na całym świecie" - dodał szef rządu.

Polscy strażacy pomagali gasić pożary w Grecji i Turcji

Na przestrzeni lipca oraz sierpnia Grecję i Turcję nawiedzała fala pożarów, w zwalczaniu których pomagała społeczność międzynarodowa - w tym także polscy strażacy.

W niedzielę Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że działania gaśnicze prowadzone przez polskich strażaków w Grecji zostały zakończone. "Misja modułu GFFFV dobiegła końca. Dzisiaj we wczesnych godzinach porannych kolumna składająca się 143 ratowników oraz 46 pojazdów ruszyła w drogę powrotną do kraju" - przekazano.

Polski konwój wyruszył z pomocą do Grecji 7 sierpnia. W jego skład wchodziły moduły GFFFV z Poznania oraz Wrocławia. W sumie w działaniach gaśniczych w Grecji udział wzięło 286 ratowników (dwie zmiany po 143 strażaków) oraz 46 pojazdów w tym: samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy i przyczepy.

Obecnie sytuacja w rejonie działania polskich strażaków jest opanowana. Mówił o tym w sobotę młodszy brygadier Daniel Mucha. - Temperatury na miejscu nadal są wysokie, deszczów nie było, więc ściółka nadal ma niską wilgotność, natomiast nowe ogniska pożarów się nie pojawiły i wydaje się, że sytuacja jest opanowana. Decyzje są takie, że my wracamy już do kraju - powiedział.

Polskie służby ratownicze pomagały także w walce ze skutkami powodzi, która nawiedziła zachodnie Niemcy w lipcu. Polska przekazała też dawki szczepionek przeciw COVID-19 innym krajom, między innymi Ukrainie.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości