Polska

Premier: w dialogu z Komisją potrzebne otwartość i uczciwość

Polska

[object Object]
Premier Mateusz Morawiecki skomentował decyzję Komisji Europejskiej EBS
wideo 2/21

Wierzę w to, że podmiotowość Polski da się pogodzić z ideą zjednoczonej Europy - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Skomentował w ten sposób decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7.

"Polska jest przywiązana do zasady praworządności tak samo jak UE. Reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna" - napisał premier na Twitterze.

"W dialogu między Warszawą, a Komisją potrzebujemy otwartości i uczciwości. Wierzę w to, że podmiotowość Polski da się pogodzić z ideą Zjednoczonej Europy" - dodał.

Juncker zaprasza Morawieckiego do Brukseli

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w środę zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego do Brukseli, aby kontynuować rozmowę rozpoczętą na Radzie Europejskiej w ubiegłym tygodniu. "To trudny dzień dla Polski, ale także dla UE. W takich chwilach szczególnie potrzebny jest dialog. Dlatego zaprosiłem premiera Mateusza Morawieckiego do Brukseli, aby kontynuować naszą rozmowę rozpoczętą na Radzie Europejskiej" - napisał przewodniczący Komisji. Pod wpisem na Twitterze szef KE umieścił skan listu do Morawieckiego, w którym na 9 stycznia zaprosił go do Brukseli na roboczy lunch lub kolację.

Decyzja Komisji

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

Decyzja w sprawie aktywowania art. 7 ust. 1 wobec Polski, podejmowana przez kraje większością czterech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem do ich ewentualnego rozważenia. Wprowadzenie sankcji wymagałoby jednomyślności. Ale już samo uruchomienie art 7. jest bezprecedensowym krokiem w historii UE i zmusiłoby stolice do zajęcia stanowiska wobec wydarzeń w Polsce.

Autor: js/kg / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości