TVN24 | Polska

Czarzasty chce "jak najwyższych" kar dla posłów Konfederacji

TVN24 | Polska

Autor:
mart/adso
Źródło:
PAP
Terlecki: będą wnioski o ukaranie posłów Konfederacji za złamanie ustaleń Prezydium SejmuTVN24
wideo 2/21
TVN24Terlecki: będą wnioski o ukaranie posłów Konfederacji za złamanie ustaleń Prezydium Sejmu

Wicemarszałek Sejmu z ramienia Lewicy Włodzimierz Czarzasty ocenił, że kary dla posłów, którzy nie noszą w Sejmie maseczek, powinny być jak najwyższe. Przeciwko takiemu nakazowi protestowali posłowie Konfederacji.

Decyzją Prezydium Sejmu zaplanowane pierwotnie na dwa dni posiedzenie Sejmu zostało w środę skrócone do jednego dnia, okrojony został także porządek obrad. Wprowadzono też limit 55 posłów, którzy mogą być obecni na sali plenarnej. Prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki podkreślił na początku posiedzenia, że Prezydium Sejmu jednogłośnie przyjęło zalecenie, aby wszyscy posłowie obecni na sali plenarnej i w innych salach używali maseczek. Dodał, że wszystkie kluby i koło poselskie otrzymały też informację o limicie osób, które mogą być obecne na sali plenarnej.

Przeciwko tym ustaleniom protestowali w środę posłowie Konfederacji - Jakub Kulesza, Grzegorz Braun i Krzysztof Bosak.

"Na pewno będziemy dyscyplinowali"

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) pytany w rozmowie z Gazeta.pl dlaczego taki zły przykład w sprawie maseczek płynie do Polaków z samej góry, stwierdził, że "nie z samej góry do Polaków, tylko od idiotów do Polaków".

- Wczoraj uczestniczyłem w Prezydium Sejmu, drogą elektroniczną, żeby była jasność, i ustaliliśmy na Prezydium, że wszyscy są w maskach, łącznie z prowadzącymi, że podczas wystąpień wszyscy mają maski i generalnie została podjęta taka decyzja jednomyślnie. Ta decyzja była związana z tym, że jest kilku posłów chorych na koronawirusa, że jest kilku posłów i posłanek w kwarantannie, (i - red.) wydaje nam się to logiczne - podkreślił.

Dopytywany, w jaki sposób można posłów Konfederacji zdyscyplinować zaznaczył, że "na pewno (w Sejmie - red.) będziemy dyscyplinowali". Dodał, że gdyby to on prowadził obrady Sejmu to "wnioskowałby, i jest ten wniosek, o kary pieniężne". - Te kary powinny być jak najwyższe w tej sprawie - podkreślił.

Wicemarszałek Terlecki zapowiedział na początku środowych obrad Sejmu, że wystąpi z wnioskami o ukaranie posłów Konfederacji za złamanie ustaleń Prezydium Sejmu dotyczących obowiązku noszenia maseczek na sali plenarnej oraz ustaleń ws. limitu osób podczas posiedzenia.

Autor:mart/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: