Marszałek zapowiada pomoc dla repatriantów ze Wschodu

Polska


- W ciągu 10 lat zamierzamy dokończyć repatriację Polaków z azjatyckiej części byłego Związku Radzieckiego - zapowiedział w wystąpieniu telewizyjnym marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Karczewski wygłosił telewizyjne wystąpienie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, przypadającego 2 maja. Złożył całej Polonii życzenia z tej okazji.

Zagrożeni rodacy na Ukrainie

Marszałek Senatu zwracał się przede wszystkim do Polaków na Wschodzie. Zapewnił, że władze polskie zrobią wszystko, by zapewnić repatriację rodakom z tych obszarów do kraju. - Znajdziemy dla Was w nim miejsce - zapewnił Karczewski. - Nowelizujemy ustawę o Karcie Polaka. Ułatwimy jej posiadaczom osiedlanie się w Polsce i uzyskanie polskiego obywatelstwa. Robimy to szczególnie z myślą o naszych rodakach zagrożonych rosyjską interwencją na Ukrainie. Rodakom na Białorusi, którym miejscowe władze utrudniają staranie się o Kartę Polaka chcemy ułatwić uzyskiwanie jej w Polsce. Osoby polskiego pochodzenia, które przesiedlą się do Polski, otrzymają wsparcie w zagospodarowaniu - powiedział marszałek.

Pomoc dla repatriantów

Karczewski mówił także o planach dokończenia w ciągu najbliższych 10 lat repatriacji Polaków z azjatyckiej części dawnego Związku Radzieckiego. - Przezwyciężymy dotychczasowe trudności. Stworzymy rządowy program przesiedlania do Polski tych wszystkich osób pochodzenia polskiego i ich rodzin, którzy tego zechcą. A tych, którzy zdecydują się pozostać, wspierać będziemy nadal w utrzymywaniu łączności z krajem - podkreślał. Poinformował, że jednym z pierwszych krajów, jaki zamierza w najbliższym czasie odwiedzić, jest Kazachstan. Zapowiedział spotkanie z tamtejszymi władzami i przekazanie prośby o wsparcie dla polskiego programu. - Z wielką przyjemnością odbędziemy spotkanie ze Związkiem Polaków w Kazachstanie. Będziemy na polskich cmentarzach. Odwiedzimy też tereny dotknięte powodzią, gdzie żyje polska społeczność, by poznać sytuację i przekazać niezbędną pomoc - zaznaczył Karczewski.

Pieniądze na opiekę nad Polonią

Zapowiedział także, że Polska będzie nadal troszczyć się o zabytki naszej kultury na dawnych Kresach Rzeczypospolitej. - Będziemy też wspierać naukę języka polskiego i polskie szkolnictwo - zapewnił. Mówił również, że zamierza zabiegać o to, by jak najszybciej została ukończona budowa Domu Polskiego we Lwowie. Zachęcał też do powrotu Polaków, znajdujących się na Zachodzie. - Będziemy się starać tworzyć takie warunki w kraju, by każdy tu znalazł swoje miejsce, mógł zaspakajać ambicje i realizować plany - podkreślał marszałek. Karczewski poinformował też, że od przyszłego roku Senat znów będzie dysponował pieniędzmi budżetowymi na opiekę nad Polonią (przez jakiś czas dysponentem tych pieniędzy było MSZ - od red.). Dlatego, jak dodał, zaprosił środowiska polonijne do dialogu w sprawie najważniejszych potrzeb Polaków za granicą.

Autor: dasz/tr / Źródło: tvn24.pl, PAP