Polska

Marszałek Senatu zapowiada spotkanie w sprawie wyroku TSUE. "Chciałbym posłuchać mądrzejszych"

Polska

Małgorzata Gersdorf o wyroku TSUE
Małgorzata Gersdorf o wyroku TSUEtvn24
wideo 2/35

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej nie wykluczył w środę inicjatywy ustawodawczej w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W piątek marszałek ma się spotkać z ekspertami prawnymi, by poznać ich opinię na temat wyroku TSUE.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał we wtorek wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne Izby Pracy Sądu Najwyższego. Orzekł, że polski Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej SN, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

We wtorek I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf wezwała rząd, Sejm i Senat, by podjęły działania ustawodawcze w celu usunięcia wadliwości prawnych, których zaistnienie zostało potwierdzone w wyroku TSUE.

CZYTAJ TAKŻE: PIERWSZA PREZES SĄDU NAJWYŻSZEGO MAŁGORZATA GERSDORF O WYROKU TSUE >

Marszałek Senatu: nie wykluczam inicjatywy ustawodawczej w sprawie wyroku

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie wykluczył w środę, że w Senacie powstanie inicjatywa ustawodawcza w związku z wyrokiem TSUE. - Rozważam taką inicjatywę - powiedział.

Zastrzegł jednocześnie, że decyzję w tej sprawie podejmie po spotkaniu z prawnikami, które ma się odbyć w najbliższy piątek. - Zgodnie z sugestią pani prezes Gersdorf, że Senat powinien się w ten proces włączyć, a ponieważ ja wyznaję zasadę, że każdą operację należy przygotować niezwykle starannie (...), to zaprosiłem wybitnych polskich konstytucjonalistów, prawników, panią prezes Gersdorf na pierwszą dyskusję w Senacie - powiedział Grodzki.

Zaznaczył, że spotkanie ma mieć charakter roboczy. - To jest pewna wstępna dyskusja, bo ja nie jestem prawnikiem, a jako marszałek Senatu chciałbym posłuchać mądrzejszych, żeby pogłębić swoją wiedzę na temat tego wyroku i generalnie całego zagadnienia, o którym już oczywiście sporo wiem, ale jednak nie śmiem nawet konkurować z wiedzą wielkich polskich prawników - powiedział Grodzki.

Piątkowe spotkanie współorganizuje wiceprzewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO). Posłanka podkreśliła w środowej rozmowie z PAP, że inicjatywa ustawodawcza po wyroku TSUE należy przede wszystkim do rządu. - Piłeczka jest po stronie rządu, ale jeżeli rząd nie wykona takich kroków, nie naprawi popełnionych błędów, to taką inicjatywę może podjąć także Senat - dodała Gasiuk-Pihowicz.

Autor: mjz\kwoj / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości