Karczewski: byłem w Australii, czerpmy wzorce właśnie z Australii

[object Object]
Stanisław Karczewski był gościem "Jeden na jeden" w TVN24tvn24
wideo 2/2

- Mamy dobry wzór. Czerpmy ten wzór właśnie z Australii, która świetnie rozwiązała problem migracji - przekonywał w programie "Jeden na jeden" marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Odniósł się również do słów Jarosława Kaczyńskiego o konieczności "odrzucenia poprawności politycznej" w kwestii przyjmowania uchodźców.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w "Jeden na jeden" odniósł się do kwestii przyjmowania uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

- Europa nie może być miejscem, do którego nagle zjadą się ci, którzy chcą - mówił. - My musimy tak postawić sprawę, jak postawiła Australia. Australia powiedziała "nie", nie możemy przyjmować imigrantów" - zauważył Karczewski.

"Pojawiają się takie głosy, że jest to wojna cywilizacyjna"

- Byłem w Australii i widziałem, w jaki sposób ten problem był rozwiązywany - wyjaśniał marszałek Senatu. Jego zdaniem australijskie rozwiązanie "problemu migracji" to dla Polski "dobry wzór", z którego należy czerpać.

Karczewski przekonywał, że nie możemy przyjąć do Europy kilkudziesięciu milionów uchodźców. - Tak zrobiła Australia, tak powinna zrobić Europa. Powinniśmy stworzyć taką politykę, która rozwiązuje problem. Nie możemy zmienić cywilizacji i Europy - przestrzegał marszałek Senatu.

Jak dodał, "pojawiają się takie głosy, że jest to wojna cywilizacyjna". Podkreślił, że jego zdaniem to "bardzo poważne zagrożenie". - Są symptomy, że tak jest, więc trzeba temu zapobiec - zaznaczył.

"Trzeba bardzo poważnie podejść do problemu"

Karczewski w "Jeden na jeden" odniósł się również do wypowiedzi prezesa PiS, który w reakcji na zamach w Londynie, gdzie zginęło 7 osób, a 48 zostało rannych, stwierdził, że "trzeba odrzucić poprawność polityczną".

- Albo Europa, tutaj zacytuję panią premier, wstanie z kolan i zacznie na poważnie rozważać przeciwdziałanie, ale to oznacza odrzucenie przede wszystkim poprawności politycznej, albo tego rodzaju wydarzenia będą się powtarzać i sposób życia Europejczyków będzie się zmieniał w najgorszą możliwą stronę, w najgorszym możliwym kierunku - przekonywał Jarosław Kaczyński.

Słowa te skomentował marszałek Senatu. - Trzeba bardzo poważnie podejść do tego problemu, bo to jest wielkie wyzwanie przed Europą - przyznał.

- Nie można tak zbagatelizować tej sprawy, wyrazić ubolewanie i przejść do porządku dziennego - dodał.

Jak podkreślił, niektórzy politycy łączą się w bólu, mówiąc "moje serce jest w Londynie". - Politycy nie mogą ograniczać swoich działań tylko i wyłącznie do tego - zaznaczył gość programu "Jeden na jeden".

"Będziemy rozmawiać z prezydentem o referendum"

Marszałek Senatu skomentował również zapowiedzi prezydenta dotyczące przeprowadzenia referendum konstytucyjnego 11 listopada 2018 roku. Referendum miałoby odbyć się jednocześnie z wyborami do samorządów.

Karczewski powiedział, że spotkał się w niedzielę z Andrzejem Dudą. - W moim rodzinnym Nowym Mieście nad Pilicą był pan prezydent razem z małżonką na festynie rodzinnym - wyjaśniał i zapewnił, że umówił się już z prezydentem na rozmowę w sprawie referendum.

- Będziemy rozmawiać w tym tygodniu - zaznaczył.

Marszałek Senatu: w tym tygodniu spotkam się z prezydentem w sprawie referendum
Marszałek Senatu: w tym tygodniu spotkam się z prezydentem w sprawie referendumtvn24

"Mamy ograniczoną możliwość manewru"

Jak dodał marszałek Senatu, gdyby miał dziś podjąć decyzję w sprawie daty referendum, "to jeszcze by się zastanowił".

- Czekam na decyzję prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ale przede wszystkim (na decyzję - przyp. red.) obywateli - dodał marszałek Senatu. Ocenił, że data 11 listopada nie jest najlepszym terminem, ale należy go dobrze rozważyć. - Propozycja dwudniowego referendum jest propozycją ciekawą. Jeżeli chodzi o datę wyborów, to mamy ograniczoną możliwość manewru, wybory muszą się odbyć 11 listopada - podkreślił.

- Jesteśmy przed długą debatą, przed długimi rozmowami. Będzie bardzo dużo spotkań i będą bardzo interesujące, ciekawe, a przede wszystkim bardzo potrzebne rozmowy - podsumował Karczewski.

"Bardzo uczciwy, rzetelny polityk"

W sobotę pojawiły się nieoficjalne informacje, z których wynika, że dotychczasowa szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy Małgorzata Sadurska może zostać wiceprezesem PZU. Według tych doniesień jej powołanie może nastąpić już w najbliższym tygodniu.

- Słyszałem o tej informacji. Nie rozmawialiśmy z prezydentem na ten temat - odpowiedział gość programu "Jeden na jeden". - Tak wiele rzeczy jest prawdopodobnych, że możliwa jest również i ta. Nie wiem, nie znam tej sytuacji - dodawał.

- Zatrudniamy osoby, które gwarantują, że spółki dobrze prosperują. Małgorzata Sadurska jest bardzo uczciwym rzetelnym politykiem, a przede wszystkim bardzo uczciwym i rzetelnym człowiekiem - podkreślił marszałek Karczewski.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "JEDEN NA JEDEN"

Autor: kb//now/jb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości