Polska

Marszałek Sejmu zwróci się o informację w sprawie wizyty Erdogana

Polska

[object Object]
Erdogan odwiedził Polskę w miniony wtorek (materiał z 17.10.2017)tvn24
wideo 2/8

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział, że wystąpi do premier Beaty Szydło o informację w sprawie wizyty prezydenta Turcji w Polsce. Wniosek w tej sprawie zgłaszali wcześniej posłowie PO.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przyjechał w miniony wtorek z oficjalną wizytą do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Oprócz spotkania z prezydentem Dudą, prezydent Erdogan rozmawiał także z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i wziął udział w Forum Biznesu.

Brak spotkania z Szydło i protesty

Prezydent Turcji nie spotkał się natomiast z premier Beatą Szydło. Jak informował wówczas rzecznik rządu Rafał Bochenek w związku z sytuacją wewnętrzną w Turcji i koniecznością osobistego zaangażowania prezydenta Erdogana obie strony zdecydowały o przełożeniu spotkania na inny termin. Przeciwko wizycie Erdogana w Polsce przed Pałacem Prezydenckim protestowały między innymi środowiska lewicowe, takie jak: Partia Razem, Inicjatywa Polska, Zieloni, Obywatele RP, Pracownicza Demokracja i Inicjatywa Feministyczna. Zdaniem posła PO Sławomira Nitrasa, istnieje potrzeba, by Rada Ministrów, która - jak przypominał poseł - jest konstytucyjnie odpowiedzialna za prowadzenie polityki zagranicznej, przedstawiła Sejmowi polskie stanowisko "w kwestii europejskich relacji z Turcją". W związku z tym Nitras zawnioskował o przerwę w obradach Sejmu, podczas której konwent seniorów pochyliłby się nad wnioskiem PO o informację rządu w sprawie wizyty Erdogana w Polsce. - To, co stało się w Polsce, jest skandalem niebywałym. Kiedy UE próbuje wypracować wspólne stanowisko wobec Turcji, Polska łamie solidarność europejską, Polska, której powinno w sposób szczególny zależeć na solidarności europejskiej w kwestiach zagranicznych - mówił Nitras. Podkreślił, że dziś w Turcji łamane są prawa człowieka i zasady demokracji. Jego zdaniem, w tej kwestii Polska "uprawia indywidualną politykę wciągania Turcji" do UE, a to w jego ocenie jest nieodpowiedzialne. Podczas wspólnej, z tureckim prezydentem, konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do UE. Natomiast Erdogan powiedział, że Turcja oczekuje od Brukseli jasnej deklaracji w tej sprawie. - Nie wódźcie nas dłużej za nos - mówił.

Wniosek marszałka

Marszałek Sejmu poinformował, że kwestia, o którą wnioskuje Nitras, była już omawiana przez konwent seniorów przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu. - Informowałem konwent, że nie zgłaszam propozycji wprowadzenia do porządku obrad tego punktu, z tego powodu, że zapraszającym prezydenta Turcji był prezydent RP - mówił Kuchciński. - W związku z tym, że jest taki wniosek, to ja wystąpię do prezesa Rady Ministrów o informację w sprawie (wizyty Erdogana w Polsce) i przekazanie (odpowiedzi rządu) konwentowi oraz komisji spraw zagranicznych - zapowiedział.

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości