Polska

Marszałek miażdży szefa MSZ

Polska

Aktualizacja:
Archiwum TVN24Kto będzie się śmiał ostatni?

Na razie są kandydatami na kandydata na prezydenta. Ale gdyby prawybory w PO odbyły się na dniach, to zwyciężyłby najprawdopodobniej Bronisław Komorowski. Taki wniosek płynie z sondażu "Rzeczpospolitej".

Cieszą mnie sygnały poparcia płynące ze wszystkich stron, także sondażowe. Ale o sukcesie zdecydują kartki wrzucone do urny PO. Bronisław Komorowski

Z badań wynika, że marszałek Sejmu ma miażdżącą przewagę nad szefem MSZ, bo wygrywa z nim stosunkiem 60:35.

Komorowski zachowuje stoicki spokój. - Cieszą mnie sygnały poparcia płynące ze wszystkich stron, także sondażowe. Ale o sukcesie zdecydują kartki wrzucone do urny PO - mówi w wywiadzie dla "Rz".

Kogo zawiedzie intuicja?

Zwolennicy Komorowskiego są pewni wygranej marszałka. - Patrząc na nastroje w partii, można się było spodziewać takiego wyniku, bo działacze odzwierciedlają oczekiwania wyborców Platformy - mówi "Rz" wiceszef PO, Tomasz Tomczykiewicz.

Poważnych wniosków z sondażu nie wyciąga popierający Sikorskiego Jarosław Gowin. - To pierwszy sondaż pokazujący znaczną przewagę Bronisława Komorowskiego. Jednak kierując się intuicją, sądzę, że wyniki prawyborów w Platformie będą znacznie bardziej wyrównane - przekonuje.

Bez niespodzianki

Spora przewaga marszałka Sejmu to nie jest niespodzianka. Od chwili ogłoszenia prawyborów Komorowski był dla większości działaczy PO faworytem. Dodatkowo, otrzymał poparcie od m.in. Lecha Wałęsy i Władysława Bartoszewskiego.

Kampania w PO nabiera rumieńców. We wtorek podczas posiedzenia klubu partii być może odbyć się debata między kandydatami. Ale to nie ona wyłoni kandydata PO na prezydenta.

Osobę, która będzie ubiegać się o fotel prezydenta, wybierze 46 tys. działaczy partii przez głosowanie. Ci, którzy chcą oddać głos listownie, mają czas do czwartku. Z kolei przez Internet mogą głosować do 25 marca.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości