Polska

Włoscy neofaszyści, płonąca unijna flaga i race w Warszawie

Polska

Na marszu widać było flagi włoskich neofaszystów tvn24
wideo 2/23

"Lwów i Wilno zawsze polskie", "Naszą drogą nacjonalizm" i "Pileckiego pamiętamy, komunistom żyć nie damy" to niektóre z haseł niesionych na niedzielnym marszu narodowców w Warszawie. Oprócz biało- czerwonych flag część osób niosła również zielone flagi Obozu Narodowo-Radykalnego oraz czarne flagi włoskich neofaszystów z ugrupowania Forza Nuova.

W niedzielę zorganizowano w Warszawie marsz "Dla Ciebie Polsko", na którego czele szli przedstawiciele obozu rządzącego. Po nich wyruszył marsz narodowców.

Obie grupy początkowo oddzielała kilkusetmetrowa przerwa. Później czoło marszu zatrzymało się na trasie, czekając na pozostałych uczestników.

ONR i włoscy neofaszyści

Uczestnicy zgromadzenia organizowanego przez narodowców przynieśli ze sobą transparenty, na których można przeczytać m.in. "Patriotyzm największa siłą narodu polskiego, 1918-2018 wolnym być!", "Bóg, Honor, Ojczyzna". Widoczne są też portrety m.in. Henryka Sienkiewicza oraz Romana Dmowskiego.

Na jednym z samochodów z nagłośnieniem zawieszone były transparenty: "Islam is enemy of Europe" ("Islam jest wrogiem Europy") i "Delete Islam" ("Skasować Islam"). Odpalono race.

Oprócz biało-czerwonych flag część osób niesie również zielone flagi Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) oraz czarne włoskiego skrajnie prawicowego, neofaszystowskiego ugrupowania Forza Nuova. O formowaniu wspólnej kolumny przez członków obu tych organizacji wcześniej w mediach społecznościowych informował sam ONR.

Wspólnie z przyjaciółmi z Forza Nuova przygotowujemy naszą kolumnę. pic.twitter.com/uKRZXQWlwG— ONR (@1934ONR) 11 listopada 2018

Czytaj więcej o skrajnie prawicowych organizacjach, które miały planować wzięcie udziału w niedzielnym marszu w Warszawie.

Przez grupy osób skandowane były m.in. hasła: "Nie tęczowa, nie czerwona, tylko Polska narodowa", "Biało-czerwone to barwy niezwyciężone", "Cześć i chwała bohaterom", "Lwów i Wilno zawsze polskie", "Pileckiego pamiętamy, komunistom żyć nie damy", "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści", "Szczerbiec w dłoń - komunistów goń, goń, goń", "Naszą drogą nacjonalizm", "Zawsze w pamięci Żołnierze Wyklęci", "Roman Dmowski wyzwoliciel Polski", "Ocalić Europę przed emigracją".

Niektórzy odpalali race. Zapłonęły m.in. przy banerze z napisem "Młodzież Wszechpolska". Organizacja ta zamieściła także w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym uczestnicy marszu narodowców palą flagę Unii Europejskiej.

Flaga Unii Europejskiej spalona. Tłum skanduje: Precz z Unią Europejską! #MarszNiepodległości pic.twitter.com/qrRHTsw825— Młodzież Wszechpolska (@MWszechpolska) 11 listopada 2018

Do informacji o niesionych flagach i wznoszonych hasłach odniósł się w niedzielę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. - Kilku bandytów nie zepsuje uroczystości i święta setek tysięcy Polaków – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP, tvn24.pl