Minister Błaszczak przekazuje "kolejne dobre wieści". Ambasador USA: Polska drugim największym operatorem Apachy na świecie

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Amerykańskie Apache lądują na Łotwie w celu obrony NATO na Bałtyku. Nagranie archiwalne
Amerykańskie Apache lądują na Łotwie w celu obrony NATO na Bałtyku. Nagranie archiwalne
Reuters Archiwum
Reuters Archiwum Amerykańskie Apache lądują na Łotwie w celu obrony NATO na Bałtyku. Nagranie archiwalne

Wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że Polska wystosowała zapytanie ofertowe do USA. Dotyczy pozyskania 96 śmigłowców AH-64E Apache w najnowszej wersji Guardian na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych.

"Kolejne dobre wieści! Wystosowaliśmy zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii" - napisał Błaszczak w czwartek na Twitterze.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski napisał na Twitterze, że "decyzja Polski o zakupie 96 śmigłowców szturmowych Apache sprawi, że stanie się ona ich drugim, po USA, największym operatorem na świecie".

"Ta modernizacja, wraz z nabyciem czołgów Abrams i innych zaawansowanych systemów, wzmocni interoperacyjność i gotowość wojskową Polski" - odnotował dyplomata.

"Olbrzymia siła oporu"

Przebywający w czwartek w bazie lotniczej Ramstein szef polskiego MON przekazał, że pierwsze śmigłowce Apache trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej, gdzie trafią również czołgi Abrams. - Apache świetnie współpracują z tymi czołgami, razem stanowią olbrzymią siłę oporu - powiedział Błaszczak.

Pytany o inne plany rozwoju Sił Zbrojnych w tej dziedzinie, Błaszczak powiedział, że "mamy całą gamę pomysłów". - Przede wszystkim zamawiamy śmigłowce wsparcia w polskich zakładach - w PZL Świdnik i PZL Mielec - ale jeżeli chodzi o śmigłowce uderzeniowe, najlepsze na świecie są Apache - podkreślił.

Chrzest bojowy AH-64E Apache

Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską. Pierwszy egzemplarz powstał w 1983 roku, a od tego czas śmigłowce są nieustannie rozwijane. Wykorzystywane bojowo były m.in. podczas operacji "Just Cause" w Panamie - był to ich chrzest bojowy, a także podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, gdzie zniszczyły dużą część irackich sił pancernych. Poza USA śmigłowce Apache są wykorzystywane m.in. przez Wielką Brytanię, Izrael, Arabię Saudyjską, Koreę Południową, Japonię czy Tajwan.

Wersja AH-64E Guardian do służby weszła w 2011 roku. W porównaniu do starszych modeli ma wzmocnione silniki, jest także wyposażona w system JTIDS zarządzający wymianą informacji na polu walki; ma ulepszone zdolności komunikacyjne - w tym na przykład zdolność do kontrolowania bezzałogowych dronów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  DmitriS / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości