TVN24 | Polska

Błaszczak: wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku pierwsze czołgi Abrams trafią do polskiego wojska

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP
Mariusz Błaszczak o spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem
Mariusz Błaszczak o spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem AustinemTVN24
wideo 2/2
TVN24Mariusz Błaszczak o spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w Waszyngtonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Przekazał, że wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze czołgi Abrams trafią na wyposażenie polskiego wojska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Błaszczak, który przebywa z wizytą w Waszyngtonie, uznał środowe spotkanie ze swym amerykańskim odpowiednikiem za bardzo udane. - Zresztą mogę powiedzieć, że sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych też powiedział, że cieszy się z tego, że rozmowa miała charakter konkretny. Rozmawialiśmy o współpracy, o zacieśnieniu relacji obronnych polsko-amerykańskich, o wyposażeniu wojska polskiego w nowoczesny sprzęt - relacjonował Błaszczak.

Dodał, iż z punktu widzenia sekretarza obrony USA "wyposażenie wojska polskiego w czołgi Abrams jest jak najbardziej zasadne". - Buduje interoperacyjność między siłami amerykańskimi i siłami polskimi - zaznaczył szef MON.

Poinformował, że pod koniec października do Polski ma przyjechać sekretarz wojsk lądowych USA, po to, by omówić szczegóły zakupu czołgów Abrams. - Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - powiedział Błaszczak.

"Miałem przyjemność spotkać się dziś w Pentagonie z ministrem obrony narodowej Polski Mariuszem Błaszczakiem. Dyskutowaliśmy o sposobach wzmocnienia amerykańsko-polskiej współpracy obronnej w celu dalszego poprawiania bezpieczeństwa sojuszu NATO" – napisał na Twitterze szef Pentagonu Lloyd Austin.

O zakupie czołgów rząd informował w połowie lipca.

- Mamy dla państwa bardzo dobrą wiadomość. Nasza armia w krótkim czasie, pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie już w przyszłym roku, wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych w tej chwili na świecie, bo to jest ta najnowsza wersja, która dopiero wchodzi na uzbrojenie armii amerykańskiej, czołgów Abrams - mówił 14 lipca wicepremier Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński o zakupie amerykańskich czołgów dla Wojska Polskiego (wideo z dn. 14.07.2021)
Jarosław Kaczyński o zakupie amerykańskich czołgów dla Wojska Polskiego (wideo z dn. 14.07.2021)TVN24

Błaszczak: rozmawialiśmy także o sytuacji na wschód od Polski

Szef MON relacjonował na konferencji prasowej, że wśród tematów rozmowy z Austinem była też sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

- Rozmawialiśmy także o sytuacji na wschód od Polski, przedstawiłem naszą ocenę ataku hybrydowego, który miał miejsce na polską granicę - na granicę również Unii Europejskiej. Przedstawiłem również naszą ocenę dotyczącą bezpieczeństwa naszej wschodniej flanki NATO, mówiłem o budowaniu konsekwentnych zdolności obronnych Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział Błaszczak.

Pytany o amerykańską ocenę sytuacji Błaszczak powiedział, że z tego, co usłyszał w odpowiedzi, Stany Zjednoczone "doskonale rozumieją ten problem".

- Wystarczy przecież powołać się na doświadczenia Stanów Zjednoczonych z południową granicą USA, ale tam jednak jest trochę inny charakter tych wydarzeń. Podkreślałem, że atak hybrydowy na Polskę jest przeprowadzany przez władze sąsiedniego państwa, świadczą o tym dowody, które przedstawiałem, które są znane przecież opinii publicznej. A więc wykorzystywani są ludzie, którzy chcą poprawić swój byt materialny, którzy są zachęcani do tego, by idąc do Europy, do Unii Europejskiej - bo ich celem jest zachód Europy - forsowali granicę polsko-białoruską. Są zachęcani przez reżim białoruski do tego - mówił szef MON.

- Moje stanowisko zostało przyjęte ze zrozumieniem przez sekretarza obrony - dodał Błaszczak.

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/MON_GOV_PL

Pozostałe wiadomości