Polska

Błaszczak w Berlinie "otwarcie o zagrożeniach"

Polska

Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z niemiecką minister obrony tvn24
wideo 2/21

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek w Berlinie z minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Głównym tematem były wyzwania, przed którymi stoi NATO. - Byłem pierwszym oficjalnym gościem pani minister - mówił szef MON.

- Rozmawialiśmy na temat wyzwań, przed którymi stoi NATO. Oczywiście są to wyzwania związane z agresywną polityką rosyjską. To był podstawowy temat naszej rozmowy - oświadczył polski minister na spotkaniu z dziennikarzami.

- Jesteśmy sąsiadami, blisko ze sobą współpracujemy. Podkreślałem nasze polskie podejście do współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, skoncentrowane na zagrożeniach i skoncentrowane na tym, żeby wspólnie stawić czoło tym zagrożeniom - mówił Mariusz Błaszczak.

Propozycje wspólnych ćwiczeń Wojska Polskiego i Bundeswehry

Szef MON w czasie rozmowy z Karrenbauer wspominał również o niebezpieczeństwach w sferze polityki energetycznej.

- Mówiłem otwarcie o zagrożeniach dotyczących Nord Stream 2. Podkreślałem, że są to realne groźby - związane z polityką Władimira Putina, który stosuje dostawy surowców energetycznych jako oręż. Przecież są tego przykłady sprzed lat, kiedy to Rosja zakręciła kurek z dostawą gazu dla Ukrainy - przypomniał.

Podczas wizyty w stolicy Niemiec minister poruszył kwestię projektu francusko-niemieckiego czołgu. Zdaniem Błaszczaka inicjatywa ta powinna zostać przyspieszona i zgłoszona w ramach projektów stałej współpracy strukturalnej (PESCO), żeby uzyskać finansowanie unijne.

- Byłaby dobrym rozwiązaniem również dla polskiego przemysłu zbrojeniowego - ocenił szef MON, dodając, że rozmowa z Kramp-Karrenbauer dotyczyła też propozycji wspólnych ćwiczeń Wojska Polskiego i Bundeswehry, a także wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Minister stwierdził, że rozmowa przebiegła w bardzo dobrej atmosferze. - Jest mi bardzo miło, że byłem pierwszym oficjalnym gościem minister Kramp-Karrenbauer. Podkreślała ten fakt. To była druga nasza rozmowa. Wcześniej rozmawialiśmy telefonicznie - poinformował.

Wydatki Niemiec na obronność

Jak mówił Błaszczak, kwestia ewentualnego udziału Polski i Niemiec w misji w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu, jak również sprawa wydatków przeznaczanych na obronność, nie była poruszana.

Tydzień temu ambasador Stanów Zjednoczonych w Niemczech Richard Grenell ponownie ostrzegł Berlin, że jego kraj może wycofać część żołnierzy znad Renu i przenieść ich do Polski. To konsekwencja zbyt niskich - w ocenie Waszyngtonu - wydatków Niemiec na obronność.

Autor: mjz/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MON_GOV_PL