Polska

Błaszczak: będziemy ustalać, kto zasiądzie w Radzie Ministrów

Polska

Mariusz Błaszczak o rekonstrukcji rządu
Mariusz Błaszczak o rekonstrukcji rządutvn24
wideo 2/35

- Potwierdzam, że w ten sposób będziemy ustalać, kto zasiądzie w Radzie Ministrów - powiedział minister obrony narodowej i wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak, pytany czy w środę zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości w sprawie rekonstrukcji rządu.

W środę po południu w siedzibie ugrupowania zbiera się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości; głównym tematem spotkania będą zmiany personalne w rządzie - poinformował w rozmowie z PAP jeden z polityków z kierownictwa PiS.

W wyborach do PE mandaty europosłów uzyskali wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy, polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, a także m.in. rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Szef MON: w środę po południu spotkanie kierownictwa PiS

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak został zapytany w środę w radiowych Sygnałach Dnia, czy dziś po południu zbierze się kierownictwo PiS, by dyskutować o rekonstrukcji rządu.

- Potwierdzam, że w ten sposób będziemy ustalać, kto zasiądzie w Radzie Ministrów. Najpierw decyzje zostaną podjęte przez władze PiS, także obozu Zjednoczonej Prawicy, gdyż obóz Zjednoczonej Prawicy składa się z Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia, a potem pan premier Mateusz Morawiecki przedstawi te propozycje panu prezydentowi - powiedział szef MON.

Wybory do europarlamentu 2019. SPECJALNY SERWIS TVN24.PL >

Mariusz Błaszczak pozostanie na stanowisku

Błaszczak był również pytany, czy rekonstrukcja obejmie też m.in. minister finansów Teresę Czerwińską oraz ministra sportu Witolda Bańkę, który został wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

- Nie rozmawialiśmy na ten temat. Jeszcze nie odbyło się posiedzenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości - odparł. Błaszczak zapewnił też, że pozostanie na stanowisku ministra obrony narodowej. Jak dodał, zmiany w rządzie zostaną przeprowadzone w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Według niego, po rekonstrukcji obecna polityka rządu, w tym programy socjalne, będzie kontynuowana.

Giełda nazwisk w sprawie rekonstrukcji

W wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego mandat europosła zdobyli m.in. wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, oraz minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

Według medialnych spekulacji Elżbieta Witek, była rzeczniczka rządu i była szefową gabinetu premiera jest wymieniana wśród kandydatów m.in. na stanowisko szefa MSWiA oraz wicemarszałka Sejmu i rzeczniczkę PiS za Beatę Mazurek. Wicepremier Beata Szydło pytana we wtorek w Radiu ZET, czy do rządu wejdzie posłanka Witek, stwierdziła, że "rekomendowałaby panią minister Witek na każde stanowisko rządowe".

Autor: mjz/adso / Źródło: PAP, Polskie Radio

Raporty:
Pozostałe wiadomości