Błaszczak: rozmawialiśmy z Boltonem o siódmej lokalizacji dla wojsk USA w Polsce

Polska

Błaszczak po spotkaniu z Boltonem: rozmawialiśmy o kolejnej lokalizacji dla wojsk amerykańskichtvn24
wideo 2/35

Rozmawialiśmy o kolejnej lokalizacji dla amerykańskich żołnierzy w Polsce. Sześć mamy już ustalonych, rozmawialiśmy o siódmej - przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po piątkowym spotkaniu z doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Szef MON podkreślał też, że "relacje polsko-amerykańskie są najlepsze w historii".

Spotkanie ministra obrony Mariusza Błaszczaka z doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem w Warszawie zakończyło się w piątek po godzinie 12. Trwało około godziny.

- Relacje polsko-amerykańskie są najlepsze w historii. Jest w tym duża zasługa osobista pana ambasadora Boltona - powiedział po spotkaniu Błaszczak.

Błaszczak: rozmawialiśmy o siódmej lokalizacji dla amerykańskich żołnierzy w Polsce

Podkreślił, że zaangażowanie Boltona było "niezwykle istotne, żebyśmy osiągnęli wspólny sukces, a tym sukcesem było podpisanie przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych wspólnej deklaracji 12 czerwca tego roku".

- Ze względu na nadchodzący huragan pan prezydent Donald Trump przełożył swoją wizytę, w związku z tym kolejna deklaracja, która stanowi wykonanie tych zobowiązań, jakie zostały podjęte 12 czerwca, została przełożona na czas wizyty pana prezydenta Donalda Trumpa. Ale ja chciałem podkreślić, że w zasadzie mamy wynegocjowaną kolejną deklarację, która stanowi akt wykonawczy do deklaracji z 12 czerwca - zaznaczył szef MON.

Przekazał też, że rozmawiał z Boltonem o kolejnej lokalizacji dla amerykańskich żołnierzy w Polsce. - Sześć mamy uzgodnionych, rozmawialiśmy o siódmej lokalizacji, a więc mamy trochę więcej czasu, żeby dojść do konkluzji - powiedział Błaszczak.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBECNOŚCI WOJSK USA W POLSCE >

Mówiąc o współpracy z USA podkreślił, że 5 tys. amerykańskich żołnierzy jest obecnych w naszym kraju "na co dzień" i współpracuje z Wojskiem Polskim. - Zwiększymy tę obecność, co najmniej o tysiąc żołnierzy, będą nowe zdolności wojsk amerykańskich, z tego będzie korzystać Wojsko Polskie. Dzięki zakupom sprzętu np. sytemu Patriot, HIMARS, a także dzięki negocjowanemu zakupowi samolotów F-35 wzmacniane są zdolności polskich sił zbrojnych, a współpraca odbywa się modelowo - zapewnił Błaszczak, przypominając m.in. kwestie, o których polska delegacja rozmawiała w Waszyngtonie w czasie jej ostatniej wizyty.

Błaszczak podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Boltonem przypomniał polskie ofiary II wojny światowej. - Dziś jesteśmy w innej sytuacji. Dziś Polska jest wolnym państwem, ale o nasze bezpieczeństwo musimy dbać na co dzień. W związku z tym, dzięki bliskiej współpracy z USA, możemy czuć się bezpiecznie" - powiedział szef MON.

Żołnierze NATO i USA w Polscetvn24

Bolton: ze względu na nieobecność Trumpa nie podpisaliśmy deklaracji, ale działamy tak, jakby była zawarta

Następnie głos zabrał Bolton. - W trakcie wizyty prezydenta Dudy w USA i podpisania deklaracji obiecaliśmy sobie, że wkrótce wypełnimy to bardziej konkretną treścią. Temu będzie służyła kolejna deklaracja, której wprawdzie teraz nie podpisaliśmy, ze względu na to, że pan prezydent Trump nie przyjedzie, ale działamy tak, jakby ona już została zawarta, jakby już została podpisana. Realizujemy ten plan, a w najbliższym czasie ona zostanie sfinalizowana - powiedział doradca amerykańskiego prezydenta.

Podkreślił, że Polska jest dla USA znakomitym partnerem, który wydaje 2 procent PKB na obronność, z czego 20 procent na modernizację sił zbrojnych. - Polska zadeklarowała chęć kupienia wielu systemów broni, w tym tak nowoczesnego jak chociażby samoloty F-35 i to jest bardzo dobra wiadomość, bo dzięki temu będziemy mogli jeszcze bardziej pogłębić i wzmocnić już teraz silne relacje obronne między USA a Polską - dodał.

Z Czaputowiczem o bezpieczeństwie

Po spotkaniu z Błaszczakiem, Bolton spotkał się z Jackiem Czaputowiczem.

Jak poinformowało polskie MSZ na Twitterze, spotkanie Czaputowicza z Boltonem dotyczyło "priorytetowych obszarów w relacjach polsko-amerykańskich, przede wszystkim współpracy na rzecz bezpieczeństwa oraz zagadnień międzynarodowych istotnych dla interesów obu państw".

Delegacja z USA w Polsce w związku z rocznicą wybuchu wojny

John Bolton przybył do Warszawy w związku z planowaną na 1 i 2 września wizytą Donalda Trumpa, którą prezydent Stanów Zjednoczonych odwołał w czwartek wobec nadciągającego nad Florydę huraganu.

Zamiast Trumpa na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przyleci wiceprezydent Mike Pence. Prezydent USA zapowiedział, że w niedługim czasie przybędzie do Polski.

Podczas pobytu w Polsce Bolton ma też zaplanowane spotkanie z szefem gabinetu prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim.

Autor: ads/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Departament Obrony USA

Raporty: