TVN24 | Polska

Marian Banaś złożył wniosek o odwołanie dyrektora generalnego NIK

TVN24 | Polska

Autor:
kb/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Marian Banaś odsunął wiceprezesa NIK od nadzoru nad kontrolami
Marian Banaś odsunął wiceprezesa NIK od nadzoru nad kontrolamiTVN24
wideo 2/3
TVN24Marian Banaś odsunął wiceprezesa NIK od nadzoru nad kontrolami

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył w piątek do marszałek Sejmu wniosek o odwołanie dyrektora generalnego NIK Andrzeja Stycznia - wynika z wtorkowego wpisu Najwyższej Izby Kontroli na Twitterze.

"W piątek 17.07 br. prezes NIK Marian Banaś złożył do marszałek Sejmu wniosek o odwołanie dyrektora generalnego NIK Andrzeja Stycznia" - podała NIK.

Wiceprezes NIK odsunięty od nadzoru nad kontrolami

14 lipca NIK poinformowała, że prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zdecydował o odsunięciu wiceprezesa Tadeusza Dziuby od nadzoru nad kontrolami, "aby zagwarantować niezależność".

Miało to związek z doniesieniami portalu Onet, który w lipcu informował, że Bogdan Skwarka, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej Najwyższej Izby Kontroli, napisał w połowie czerwca list do wiceprezesa Izby Tadeusza Dziuby. W liście zarzucił mu, że próbuje manipulować wynikami kontroli dotyczącej działalności europosłanki PiS Beaty Kempy, jako ministra do spraw pomocy humanitarnej w latach 2017-2019.

Dzień wcześniej Dziuba spotkał się w Sejmie z przewodniczącym klubu PiS Ryszardem Terleckim, co zarejestrowała kamera portalu wyborcza.pl.

NIK poinformowała również, że prezes Izby Marian Banaś złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Dziubę oraz wniosek o jego odwołanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Wiceprezes NIK odsunięty od nadzoru nad kontrolami. Czytaj więcej o sprawie >>>

Trzech bliskich współpracowników prezesa NIK z negatywną opinią Komisji Kontroli Państwowej >>>

Jak napisała w poniedziałek "Rzeczpospolita", prezes NIK masowo wymienia dyrektorów Izby. Zwróciła też uwagę, że na 16 dyrektorów departamentów i biur centrali Najwyższej Izby Kontroli, wymienionych zostało 13. Teraz – zdaniem "Rz" – prezes Izby najwyraźniej zamierza obsadzić swoimi ludźmi Kolegium NIK.

Autor:kb/kab

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości