TVN24 | Polska

Marian Banaś o "nakłanianiu do składania fałszywych zeznań". Prokuratura Krajowa odpowiada

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Pytanie do Zbigniewa Ziobry o słowa Banasia
Pytanie do Zbigniewa Ziobry o słowa BanasiaTVN24
wideo 2/3
TVN24Pytanie do Zbigniewa Ziobry o słowa Banasia

Prokuratura Krajowa zareagowała na informacje przekazane przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Oświadczyła, że "w żadnym z postępowań prowadzonych przez wszystkie prokuratury, prokuratorzy nie nakłaniali świadków ani podejrzanych do fałszywego oskarżania Mariana Banasia".

Marian Banaś na konferencji zorganizowanej w poniedziałek w siedzibie NIK przekazał, że "dysponuje oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań" obciążających jego i jego rodzinę. - W zamian za to proponowano im opuszczenie aresztu tymczasowego i oczekiwanie na proces w domu. Ponieważ nie uległy szantażowi przedstawicieli prokuratury i służb specjalnych, spędziły w areszcie tymczasowym prawie 2,5 roku - przekazał Banaś. Zapewnił, że "te oświadczenia są do dyspozycji właściwych organów".

Banaś: mamy oświadczenia osób, które były nakłaniane przez do składania obciążających mnie fałszywych zeznań
Banaś: mamy oświadczenia osób, które były nakłaniane przez do składania obciążających mnie fałszywych zeznańTVN24

OGLĄDAJ CAŁĄ KONFERENCJĘ PREZESA NIK W TVN24 GO >>>

Prokuratury Krajowej odpowiada na oświadczenie Mariana Banasia

W reakcji na słowa Banasia Prokuratura Krajowa po południu wydała oświadczenie. "Prokuratura Krajowa oświadcza, że przekazane dziś na konferencji prasowej Prezesa NIK Mariana Banasia informacje dotyczące rzekomo bezprawnego gromadzenia przez prokuratorów dowodów w śledztwie, w którym Prokuratura Regionalna w Białymstoku chce mu przedstawić zarzuty, są nieprawdziwe" - przekazano. Dodano, że "materiały będące podstawą skierowania wniosku o uchylenie immunitetu Prezesowi NIK opierają się przede wszystkim na dokumentacji odnalezionej przez CBA w wyniku kilkudziesięciu przeszukań oraz z banków, urzędów i innych instytucji, a także na analizach i opiniach biegłych sporządzonych w oparciu o te dokumenty".

"W żadnym z postępowań prowadzonych przez wszystkie prokuratury, prokuratorzy nie nakłaniali świadków ani podejrzanych do fałszywego oskarżania Mariana Banasia" - oświadczyła PK.

Zdaniem Prokuratury Krajowej "twierdzenia Mariana Banasia przekazane na konferencji prasowej są rozpaczliwą próbą odwrócenia uwagi opinii publicznej od meritum toczącego się w jego sprawie postępowania karnego".

Mecenas Małecki o szczegółach namawiania do składania fałszywych zeznań przeciwko Banasiowi
Mecenas Małecki o szczegółach namawiania do składania fałszywych zeznań przeciwko BanasiowiTVN24

Ziobro chce uchylić immunitet Banasiowi

Pod koniec lipca Prokuratura Krajowa poinformowała, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli. Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Marianowi Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów, Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tysięcy złotych z należnego podatku dochodowego.

Autor:js/adso

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości