Maria Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą wszech czasów w plebiscycie BBC History

TVN24

Skłodowska-Curie była dwukrotną laureatka Nagrody Nobla (materiał "Faktów o świecie" z 11.07.2017 r.)Fakty z zagranicy TVN24 BiS
wideo 2/4

Maria Skłodowska-Curie, fizyczka, chemiczka i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii w plebiscycie brytyjskiego magazynu BBC History. "Zmieniła świat nie raz, a dwa razy" - tłumaczono w uzasadnieniu.

Skłodowska-Curie znalazła się na czele zestawienia, wyprzedzając walczącą z segregacją rasową afroamerykańską działaczkę na rzecz praw człowieka Rosę Parks i liderkę brytyjskich sufrażystek Emmeline Pankhurst.

"Była pierwszą kobietą, która dostała Nagrodę Nobla"

W uzasadnieniu podkreślono, że Polka nie tylko stworzyła nową dziedzinę nauki - radiochemię - ale jej odkrycia pomogły także w wypracowaniu skutecznych metod walki z rakiem.

- Skłodowska-Curie może się pochwalić niebywałym szeregiem dokonań. Była pierwszą kobietą, która dostała Nagrodę Nobla, pierwszą kobietą-profesorem na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą - zwracam uwagę: osobą, nie tylko kobietą - która otrzymała Nobla po raz drugi - tłumaczyła szefowa Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki Patricia Fara, która zgłosiła kandydaturę Polki.

Fara dodała, że urodzona w Warszawie Skłodowska miała trudny start ze względu na prześladowania jej patriotycznej rodziny w Polsce pod rosyjskim zaborem, a we Francji "jako cudzoziemka była traktowana z podejrzliwością i dyskryminowana ze względu na płeć".

Jak zaznaczono, Polka "była kobietą zarówno czynu, jak i intelektu", a w trakcie pierwszej wojny światowej pomagała wyposażyć mobilne ambulatoria w narzędzia do prześwietleń, a nawet sama siadała za kierownicą, prowadząc je na linię frontu.

Olivette Otele z Uniwersytetu w Bath dodała, że "Marie Skłodowska-Curie i Rosa Parks funkcjonowały w zupełnie innej rzeczywistości ze względu na rasę i klasę społeczną, ale w ich historiach są interesujące podobieństwa".

- Wykształcenie zmieniło ich sytuację jako XX-wiecznych kobiet żyjących w społeczeństwach zdominowanych przez mężczyzn. Obie walczyły z uprzedzeniami i z sukcesem znalazły dla siebie miejsce - oceniła.

Lista stu kobiet

Na dalszych miejscach zestawienia znalazły się m.in. matematyczka Ada Lovelace, uznawana za twórczynię współczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale, była brytyjska premier Margaret Thatcher, Matka Boska, pisarka Jane Austen, księżna Diana i pierwsza kobieta-pilot Amelia Earhart.

Na pierwszych dwudziestu miejscach "kobiet, które zmieniły świat" według BBC History Magazine znalazły się:

1. Maria Skłodowska-Curie 2. Rosa Parks 3. Emmeline Pankhurst 4. Ada Lovelace 5. Rosalind Franklin 6. Margaret Thatcher 7. Angela Burdett-Coutts 8. Mary Wollstonecraft 9. Florence Nightingale 10. Marie Stopes 11. Eleonora Akwitańska 12. Maria z Nazaretu 13. Jane Austen 14. Królowa Budyka 15. Diana, księżna Walii 16. Amelia Earhart 17. Królowa Wiktoria 18. Josephine Butler 19. Mary Seacole 20. Matka Teresa

Lista stu kobiet powstała w wyniku nominacji nadesłanych przez 10 brytyjskich historyczek, z których każda zgłosiła po 10 kandydatek. O ostatecznej kolejności zdecydowali w głosowaniu czytelnicy magazynu.

Pełna lista znajduje się we wrześniowym numerze magazynu BBC History i na jego jego stronie internetowej.

Autor: KR/adso / Źródło: PAP