TVN24 | Polska

Maria Pańczyk-Pozdziej nie żyje. Dziennikarka i polityczka miała 79 lat

TVN24 | Polska

Autor:
mbl
Źródło:
PAP, Polskie Radio Katowice
Maria Pańczyk-Pozdziej nie żyje
Maria Pańczyk-Pozdziej nie żyje Grazyna Myslinska/Forum
wideo 2/3
Grazyna Myslinska/ForumMaria Pańczyk-Pozdziej nie żyje

Dziennikarka i polityczka Maria Pańczyk-Pozdziej nie żyje - podało w czwartek Polskie Radio Katowice. Z rozgłośnią związana była ponad pół wieku. Znana była z propagowania kultury i gwary śląskiej. Miała 79 lat. W latach 2011-2015 była wicemarszałkinią Senatu.

Maria Pańczyk-Pozdziej urodziła się w 1942 r. w Tarnowskich Górach. Ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W latach 70. pracowała jako nauczycielka.

Do katowickiego radia dołączyła w 1971 roku. - Bardzo się stresowałam, bo to był egzamin nie tylko dla mnie, ale też w jakimś sensie dla tych, którzy mnie przyjęli - tak wspominała swój pierwszy dzień w rozgłośni.

Maria Pańczyk-Pozdziej W 2021 obchodziła 50-lecie pracy w rozgłośni. Stworzyła i prowadziła audycję "Po naszymu, czyli po śląsku" oraz konkurs o tej samej nazwie. Była scenarzystką cyklu programów "Sobota w Bytkowie" emitowanego w latach 1993-1999 w Telewizji Katowice, napisała do niego kilkadziesiąt tekstów piosenek, występowała też w tej telenoweli jako Maryjka Żymłowa – żona Zefla.

Była ambasadorką gwary i kultury śląskiej, za co w ubiegłym roku odebrała tytuł Ambasadora Polszczyzny Regionalnej. W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pańczyk-Pozdziej robiła też karierę w polityce, najpierw jako radna Sejmiku Śląskiego, później została senatorką VI, VII, VIII i IX kadencji. W latach 2011-2015 była wicemarszałkinią Senatu. - Radio to moje życie. Myślę, że gdyby nie radio, nie mogłabym robić innych rzeczy, tych w polityce, tych które robię poza radiem. To była szkoła życia - tak wspominała swoją pracę.

Autor:mbl

Źródło: PAP, Polskie Radio Katowice

Źródło zdjęcia głównego:  Grazyna Myslinska/Forum

Pozostałe wiadomości