Marek Suski krytycznie o Polskim Ładzie. Możliwe zmiany personalne w Ministerstwie Finansów

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Kościński o styczniowych pensjach po wejściu w życie Polskiego Ładu (wideo z 25 stycznia 2022)
Kościński o styczniowych pensjach po wejściu w życie Polskiego Ładu (wideo z 25 stycznia 2022)Ministerstwo Finansów
wideo 2/4
Ministerstwo FinansówKościński o styczniowych pensjach po wejściu w życie Polskiego Ładu

Ktoś jest odpowiedzialny za przygotowanie Polskiego Ładu - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski. Jego zdaniem program zmian podatkowych "miał być bardzo dobry, a wyszedł, powiedzmy sobie, tak średnio". - Nie da się ukryć, że zostały popełnione błędy, więc jakieś konsekwencje tych działań muszą być - stwierdził.

Kilka dni temu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że ci, którzy przygotowywali wprowadzenie Polskiego Ładu "na poziomie politycznym, półpolitycznym, niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli". Zapowiedział też wyciągnięcie konsekwencji personalnych.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Poseł PiS Marek Suski pytany był w piątek w Polskim Radiu 24 między innymi o medialne doniesienia dotyczące możliwej dymisji ministra finansów Tadeusza Kościńskiego oraz o to, kto miałby go zastąpić. - Tego ja nie wiem, to jest decyzja premiera - zaznaczył.

Suski o możliwych zmianach w Ministerstwie Finansów

Wśród kandydatów na nowego ministra finansów wymieniani są między innymi obecny wiceminister finansów Artur Soboń oraz minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. - Słyszałem o jeszcze kilku innych możliwych kandydatach, więc to jeszcze przedwczesna informacja – powiedział Suski. Nie chciał jednak zdradzić, o jakich jeszcze nazwiskach słyszał. Argumentował, że "nie chce robić plotek".

W kontekście problemów z programem Polski Ład, stwierdził, że "nie da się ukryć, że tu zostały popełnione błędy, więc jakieś konsekwencje muszą być tych działań". - Trzeba to, po pierwsze, naprawić szybko, a po drugie, zawsze w takich sytuacjach ktoś jednak jest odpowiedzialny za przygotowanie programu, który miał być bardzo dobry, a wyszedł, powiedzmy sobie, tak średnio - kontynuował Marek Suski.

- Sądzę, że jednak będą potrzebne pewne zmiany ustawowe. Ale oczywiście w sposób szybki i taki być może natychmiastowy. Być może będą to jakieś rozporządzenia – stwierdził polityk. - Natomiast wydaje mi się, że jednak jakieś zmiany ustawowe będą konieczne i mam nadzieję, że będą szybko - dodał.

Mueller: możliwe korekty w kierownictwie resortu

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział w środę, że już w pierwszej połowie stycznia, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o błędach po wejściu w życie podatkowej części Polskiego Ładu, premier Mateusz Morawiecki przyznał, że jest kilka rzeczy, które wymagają korekty. Zaznaczył również, że "później przyjdzie czas na wnioski personalne". - I to jest ten czas. Lada moment takie informacje zostaną przekazane - powiedział rzecznik rządu.

- To oczywiście dotyczy możliwości korekt również w samym kierownictwie resortu - powiedział rzecznik rządu. - Ale poczekajmy, bo jeszcze ostateczne decyzje, co do konkretnych osób nie zapadły, natomiast kierunkowa decyzja, że odpowiedzialność za niektóre błędy będzie musiała być zrealizowana, jest podjęta - dodał Mueller.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości