TVN24 | Polska

Marek Pęk wicemarszałkiem Senatu. Zastąpił Stanisława Karczewskiego

TVN24 | Polska

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Stanisław Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu
Stanisław Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka SenatuTVN24
wideo 2/8
TVN24Stanisław Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu

Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości został w środę wybrany na wicemarszałka Senatu. Wcześniej z tej funkcji odwołany został Stanisław Karczewski. Za powołaniem Pęka opowiedziało się 95 senatorów, nikt nie był przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu.

Marek Pęk jest senatorem drugą kadencję. W poprzedniej, VIII kadencji był wicemarszałkiem - w czerwcu 2019 roku zastąpił na tym stanowisku Adama Bielana, który został europosłem. Jest synem Bogdana Pęka, byłego posła i senatora, polityka PSL, LPR i PiS. Za powołaniem Pęka opowiedziało się 95 senatorów, nikt nie był przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pęk w miejsce Karczewskiego

Na funkcji wicemarszałka Marek Pęk zastąpił senatora PiS Stanisława Karczewskiego. Karczewski w środę rano ogłosił rezygnację ze swojej funkcji na rzecz powrotu do wykonywania zawodu lekarza chirurga. Wyjaśnił, że jego decyzja jest podyktowana przedstawieniem przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego opinii, w której zakazuje się łączenia tej funkcji i możliwości wykonywania zawodu lekarza.

Stanisław Karczewski jest senatorem PiS od VI kadencji Senatu. Pełni mandat senatora nieprzerwanie od 2005 r. W IX kadencji Senatu, w latach 2015-2019 był marszałkiem Izby Wyższej, a wicemarszałkiem w latach 2011-2015 r. oraz w X kadencji od listopada 2019 r.

Z wykształcenia jest lekarzem ze specjalizacją z chirurgii ogólnej. Od 1981 roku zatrudniony w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie był m.in. dyrektorem oraz ordynatorem oddziału chirurgicznego.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości