Marek Kuchciński nowym szefem KPRM? "Potwierdzam, dostałem propozycję"

Autor:
ads,
pp/dap
Źródło:
TVN24
Kuchciński: Dostałem propozycję. Potwierdzam, zgodziłem się
Kuchciński: Dostałem propozycję. Potwierdzam, zgodziłem sięTVN24
wideo 2/2
TVN24Kuchciński: Dostałem propozycję. Potwierdzam, zgodziłem się

Marek Kuchciński potwierdził w Sejmie, że dostał propozycję, by objąć stanowisko szefa kancelarii premiera. - Zgodziłem się, natomiast decyzja należy do premiera i prezydenta - powiedział dziennikarzom. Wcześniej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki mówił, że "to jest decyzja, która zapadła".

W zeszłym tygodniu Michał Dworczyk zrezygnował z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pojawiały się nieoficjalne doniesienia, że miałby go zastąpić były marszałek Sejmu z PiS Marek Kuchciński.

W czwartek taką informację potwierdził w Polsat News Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu.

- To jest decyzja, która zapadła, ale prezydium komitetu pozostawiło Markowi Kuchcińskiemu jeszcze trochę czasu do przeanalizowania swoich przyszłych zadań, obsady personalnej. Myślę, że te prace dobiegają końca i ta decyzja, powołanie będzie w najbliższych dniach - mówił Terlecki.

Dopytywany, czy Marek Kuchciński "będzie się opiekował premierem", Terlecki odpowiedział, że będzie on miał za zadanie organizować pracę rządu.

Kuchciński: potwierdzam, dostałem propozycję

O swoją nominację Kuchciński był pytany w czwartek na korytarzu sejmowym. - Nie potwierdzam tej informacji - powiedział. Na uwagi dziennikarzy, którzy przytoczyli wypowiedź Terleckiego, Kuchciński odparł: - Konstytucja mówi wyraźnie, artykuł 161 bodajże, że każdego konstytucyjnego ministra na wniosek premiera mianuje prezydent.

- Na pytanie, czy dostałem propozycję, potwierdzam, dostałem propozycję. Przyparty do muru tymi licznymi mikrofonami potwierdzam, że zgodziłem się, natomiast decyzja należy do premiera i prezydenta. Dziękuję bardzo - mówił Kuchciński dziennikarzom. Na kolejne pytania były marszałek Sejmu już nie udzielił odpowiedzi.

Marek Kuchciński w SejmieTVN24

Zrezygnował z funkcji marszałka po aferze

Marek Kuchciński w latach 2015-2019 był marszałkiem Sejmu. Latem 2019 roku złożył rezygnację w związku z ujawnieniem przez media informacji, że wykorzystywał rządowe samoloty do prywatnych celów.

Czytaj więcej o sprawie lotów Marka Kuchcińskiego

Autor:ads, pp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości