Polska

Przegląd prasy. Umorzył sprawę księdza Międlara, został doradcą Kuchcińskiego

Polska

Marek Czeszkiewicz nie dopatrzył się w kazaniu byłego księdza Jacka Międlara treści antysemickich ["Polska i Świat", materiał archiwalny z 28 września 2016 roku]
Marek Czeszkiewicz nie dopatrzył się w kazaniu byłego księdza Jacka Międlara treści antysemickich ["Polska i Świat", materiał archiwalny z 28 września 2016 roku]tvn24
wideo 2/3

"Ciemiężyciele i pasywny żydowski motłoch będzie chciał was rzucić na kolana, przeczołgać, przemielić, przełknąć, przetrawić, a na koniec będzie chciał was wypluć, bo jesteście niewygodni" - w tych słowach księdza Jacka Międlara prokurator Marek Czeszkiewicz nie dopatrzył się antysemickich treści i umorzył sprawę. Teraz, już jako były śledczy, został doradcą marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - donosi "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, Marek Czeszkiewicz został zaprezentowany jako doradca Marka Kuchcińskiego podczas posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, w trakcie której przedstawiano projekt reformy straży marszałkowskiej.

Czeszkiewicz, będąc prokuratorem okręgowym w Białymstoku, umorzył sprawę antysemickiego kazania ówczesnego księdza Jacka Międlara. Dotyczyła ona marszu Obozu Narodowo-Radykalnego w kwietniu 2016 roku w Białymstoku. Marsz rozpoczęła msza w katedrze, podczas której przemawiał były duchowny.

"Duchowny odwoływał się do treści historycznych"

- Ciemiężyciele i pasywny żydowski motłoch będzie chciał was rzucić na kolana, przeczołgać, przemielić, przełknąć, przetrawić, a na koniec będzie chciał was wypluć, bo jesteście niewygodni - mówił były już ksiądz. Jak informuje "Rzeczpospolita", w tamtym czasie Międlar uważany był za kapelana narodowców.

Pomimo przeprosin, jakie wystosowała w związku z kazaniem Międlara białostocka kuria, prokurator Czeszkiewicz "nie dopatrzył się nawoływania do nienawiści" w wypowiedzi byłego księdza.

"Rzeczpospolita" zacytowała również uzasadnienie byłego prokuratora do tej sprawy:

- Duchowny odwoływał się do treści historycznych w Biblii, wskazujących negatywne przykłady zachowania przedstawicieli społeczności żydowskiej z czasów niewoli egipskiej - oświadczył Czeszkiewicz, podejmując we wrześniu 2016 roku decyzję o umorzeniu sprawy.

"Umorzenie nie zostało podważone"

"Marszałek Sejmu jako druga osoba w państwie ma pełne prawo do powołania zespołu analityczno-doradczego, który uczestniczy w koordynowaniu bieżących prac i zadań marszałka" - napisano w oświadczeniu Centrum Informacyjnego Sejmu, które otrzymała "Rzeczpospolita".

Według doniesień gazety Centrum Informacyjne Sejmu w odpowiedzi załączyło również materiały pochodzące od Czeszkiewicza. Doradca marszałka Sejmu wskazuje w nich między innymi na to, że "umorzenie dotyczące marszu ONR nie zostało podważone na drodze sądowej".

Rekomendowany przez PiS

Jak informuje "Rzeczpospolita", były prokurator załączył także swój życiorys zawodowy. Zaznaczył w nim między innymi to, że oprócz pracy śledczego w Białymstoku prowadził też kancelarię adwokacką. W latach 2007-2010 był szefem delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a jesienią 2015 roku został wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. Na stanowisko to rekomendował go wówczas klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

Autor: JZ//now / Źródło: Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości