"Konkretny krok, podnosi wiarygodność Polski"

Polska

Umowa na dostawę zestawów Patriot podpisanatvn24
wideo 2/24

- Tak naprawdę kupujemy system, który ma nam zapewnić zdolności na lata do przodu, a nie system, który już od jakiegoś czasu funkcjonuje - stwierdził doktor Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując podpisanie przez polskie władze umowy na zakup amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. - Miejmy nadzieję, że za tą umową przyjdą kolejne, dotyczące chociażby śmigłowców czy marynarki wojennej - dodał ekspert zajmujący się obronnością.

Zdaniem Terlikowskiego posiadanie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej przez Polskę to "absolutna konieczność". - Te systemy, które mamy, pochodzą jeszcze z lat 70. i pod wieloma względami w stosunku do współczesnych zagrożeń z powietrza, zwłaszcza rakiet balistycznych i manewrujących, jesteśmy bezbronni - zaznaczył ekspert PISM.

W środę szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła". Szef MON poinformował, że za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 miliardy 750 milionów dolarów.

"To podnosi naszą wiarygodność"

- Istotne jest to, że mamy konkretny krok - umowę, która będzie już mogła się przełożyć na prace związane z wdrożeniem tego systemu, z jego wyprodukowaniem - ocenił doktor Terlikowski.

- To, że wreszcie podpisujemy umowę na patrioty, podnosi naszą wiarygodność jako kraju, który nie tylko ma plany, ale też je wdraża, potrafi wynegocjować konkretną umowę, porozumieć się z partnerem i rozpocząć realizację programu, a nie tylko planować modernizację techniczną. Miejmy nadzieję, że za tą umową przyjdą kolejne, dotyczące chociażby śmigłowców czy marynarki wojennej - wskazał.

Przypomniał również, że dyskusja na temat modernizacji technicznej wojska toczy się od lat, a o tym, że negocjacje będziemy prowadzili z USA i producentem systemu Patriot, zdecydowano w 2015 roku.

"Kupujemy system, który ma nam zapewnić zdolności na lata"

Pytany o obawy związane z tym, że system, który kupuje Polska, w istocie jeszcze nie działa, Terlikowski odpowiedział, że chodziło o to, aby kupić system nowocześniejszy, kolejnej generacji.

- Od samego początku było wiadomo, że Polska nie kupuje uzbrojenia, które wyprodukowane byłoby według gotowych standardów, tylko potrzebuje systemu następnej generacji, która jeszcze nie istnieje. Tak naprawdę kupujemy system, który ma nam zapewnić zdolności na lata do przodu, a nie system, który już od jakiegoś czasu funkcjonuje - tłumaczył.

"Mamy zupełnie inny poziom ambicji"

Przypomniał, że Szwecja czy Rumunia, do których Polska jest często porównywana, zdecydowały niedawno, że kupią system obrony przeciwrakietowej Patriot w takiej konfiguracji, w jakiej ona funkcjonuje obecnie, "co oznacza, że za lat 10 czy 15 on będzie musiał być modernizowany".

- Podpisujemy teraz umowę na pozyskanie systemu, który będzie wciąż nowoczesny za te 10 czy 15 lat, a więc mamy zupełnie inny poziom ambicji, zupełnie czego innego oczekujemy od naszych amerykańskich partnerów niż Rumuni i Szwedzi - argumentował Terlikowski.

Zakup patriotów - program Wisła według MONMON

Przypomniał, że podpisana umowa dotyczy pierwszej fazy budowania systemu, kolejne baterie mają być dostarczone w kolejnych latach, w drugiej fazie.

- Ta umowa polega na tym, że mamy wspólnie z Amerykanami zbudować system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w specjalnej konfiguracji, jaką Polska uznała za konieczną wobec naszych potrzeb operacyjnych i położenia strategicznego. O to chodziło, że chcieliśmy kupić coś, co będzie dobre na przyszłość, kupić następną generację tego rodzaju systemów - dodał.

Zestawy dla Polski

Zestawy dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca ubiegłego roku Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji. Pierwsza partia ma być wyposażona w radary sektorowe, w drugiej fazie mają być dostępne radary dookólne. Zapowiedziano też prace nad włączeniem w polski system tańszych pocisków, które mają być uzupełnieniem dla pocisków antybalistycznych PAC-3 MSE. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS.

W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 milionów złotych umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych.

Prezydent: podpisanie umowy na system Patriot to moment historycznytvn24

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army