Marcin Przydacz: jest porozumienie w sprawie wznowienia prac Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Przydacz: polscy dyplomaci w Kijowie są bezpieczni
Przydacz: polscy dyplomaci w Kijowie są bezpieczni
TVN24
TVN24Przydacz: polscy dyplomaci w Kijowie są bezpieczni

Z szefem kancelarii prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem zgodziliśmy się co do wznowienia prac Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy - informuje szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

"Zgodziliśmy się z Andrijem Yermakiem co do wznowienia prac Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy" - napisał na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Jak wyjaśnił Przydacz na Twitterze, komitet będzie zajmować się "między innymi usprawnieniem współpracy gospodarczej w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy". "Chcemy, aby polskie firmy miały bardzo dobrą pozycję startową" - dodał.

Wcześniej Kancelaria Prezydenta przekazała na Twitterze, że minister rozmawiał w poniedziałek w Kijowie między innymi o aktualnych wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa i o powojennej odbudowie Ukrainy. "W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy minister złożył też wieniec przed Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę" - poinformowano.

Na twitterowym profilu Biura Polityki Międzynarodowej podano, że tematem rozmowy Przydacza z Jermakiem była m.in. obecna sytuacja na froncie walk Ukrainy z rosyjską agresją. Ponadto rozmawiano o wspólnych wysiłkach na drodze Ukrainy do integracji europejskiej oraz o udziale polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy.

Jermak: tematem rozmów wsparcie obronne Ukrainy

Z kolei Jermak poinformował na Twitterze, że w spotkaniu z polskiej strony uczestniczyli - oprócz ministra Przydacza - także minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk i minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk.

"Omówiono szeroki wachlarz zagadnień z zakresu wsparcia obronnego Ukrainy, integracji europejskiej i euroatlantyckiej oraz polskiego udziału w odbudowie Ukrainy" - napisał Jermak.

Szynkowski vel Sęk powiedział zaś, że przyjechał na Ukrainę z konkretnymi propozycjami w sprawie procesu integracji Ukrainy z UE. - Najbliższe dni i tygodnie przyniosą konkretyzację kwestii, które omawialiśmy - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP

Pozostałe wiadomości