Polska

Mapa przepychu. Miliony Amber Gold w nieruchomościach

Polska

Miliony Amber Gold w nieruchomościach
tvn24Ponad 112 mln zł domagają się byli klienci od Amber Gold

Amber Gold jest właścicielem przynajmniej pięciu mieszkań, czterech lokali użytkowych i miejsc w dwóch podziemnych garażach w najatrakcyjniejszej obecnie dzielnicy Gdańska - ustalił portal tvn24.pl. Według znawców rynku nieruchomości ich wartość przekracza 24 mln zł. Ale część z nich ma już zajętą hipotekę na rzecz wierzycieli firmy, w tym pomorskiego urzędu skarbowego, któremu firma jest winna ponad 5 mln. zł. zaległego VAT-u.

Zarówno Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdańska prokuratura oraz zarządca wyznaczony przez sąd tropią majątek Amber Gold. Tvn24.pl udało się zlokalizować część nieruchomości firmy Marcina P. w śródmieściu Gdańska. Dane o nieruchomościach, których właścicielem był parabank Marcina P. potwierdziliśmy w księgach wieczystych.

Mapa nieruchomości należących do Amber Goldtargeo.pl

ZOBACZ MAPĘ W WIĘKSZYM FORMACIE

Położone są w turystycznie atrakcyjnej okolicy: obok wyspy Ołowianka na rzece Motławie, tuż przy starówce i w jej okolicy. - W ostatnim czasie pojawiają się tu inwestycje, które osiągają jedne z najwyższych cen w Gdańsku. Niepowtarzalna lokalizacja sprawia, że oprócz indywidualnych nabywców lokale były nabywane przez osoby inwestujące na rynku nieruchomości - mówi tvn24.pl Marcin Jańczuk, dyrektor ds. PR agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy.

W okolicy gwiazd

Metrohousa oszacaowała dla nas przybliżone wartości tych lokali. Według tych szacunków wszystkie mieszkania i lokale użytkowe maksymalnie mogą być warte 24 mln 950 tys. Oto, co ustaliliśmy.

Najwięcej mieszkań Amber Gold miało przy ul. Szafarnia. To ulica z luksusowymi apartementowcami i hotelami, w których mieszkają gwiazdy. W apartamentowcu pod nr 5. znajduje się 94 metrowe mieszkanie o szacunkowej wartości od 1 do 1 mln 100 tys. zł. Z księgi wieczystej wynika, że 24 sierpnia decyzją sądu spółka Polskapresse (właściciel m.in. dziennika "Polska The Times") zajęła hipotekę tego mieszkania. W razie jego sprzedaży wydawnictwo odzyska około 319 tys. zł, które winna jej była firma Marcina P.

Pod nr 6 Amber Gold miała dwa mieszkania o powierzchni 77,70 m (o wartości 800 tys. – 1 mln zł) i 55, 30 m (o wartości 650 - 750 tys. zł). W tym drugim przypadku w księdze wieczystej jest także informacja o zajęciu hipoteki na kwotę 107 tys. zł jako "zabezpieczenie roszczenia o zapłatę" na rzecz osoby fizycznej.

Pod numerem 7 na firmę Marcina P. zapisane było mieszkanie o wielkości 72,90 m. Jego wartość może wynosić od 950 tys. do 1,1 mln zł. Według tabloidu "Fakt" w jednym z tych mieszkań mieszka Marcin P.

200 metrowy apartament

Najdroższe lokale Amber Gold miało przy ul. Stągniewnej, która jest przedłużeniem zabytkowego Długiego Targu. Tu, w trzech lokalach użytkowych mieściły się oddział spółki i część biur. Największy lokal znajdował się pod nr17. Miał powierzchnię 580 m. Jego maksymalna wartość wynosi od 5 do 6 mln zł.

Pod nr 16 firma miała lokal o powierzchni 518 m. Jego przybliżona cena waha się od 4,5 do 5 mln zł. Z kolei pod numerem 2 - 20 do Amber Gold należał ponad 200 metrowy lokal, warty 2,5 - 3 mln zł. 24 sierpnia sąd ustanowił hipotekę na kwotę 5 mln 643 tys. 534 zł zł na rzecz Pomorskiego Urzędu Skarbowego. Z księgi wieczystej wynika, że chodzi o "zabezpieczenie roszczeń" z tytułu VAT za lata 2009 - 2011.

Również pod numerem 2 -20 prezes Marcin P. mógł korzystać z mieszkania o wielkości 199, 90 metrów. Jego szacunkowa wartość to 2 do 3 mln zł.

Miejsca na samochody

Według naszych ustaleń parabank Marcina P. miał jeszcze jeden lokal użytkowy przy ul. Spichrzowej 21 (ulica równoległa do Stągiewnej). O powierzchni 389, 60 m warty jest około 4 mln zł. Pod numerem 15 znajdowała się centrala parabanku, która jednak należała do innej spółki powiązanej z Amber Gold. Nie udało nam się ustalić jej wartości. Amber Gold miało także wykupione miejsca w dwóch podziemnych garażach w budynkach, w których znajdowały się lokale i apartamenty. Nie udało nam się jednak oszacować wartości wykupionych miejsc. Wiemy, że w garażu pod apartamentowcem przy ul. Szafarnia spółka Marcina P. miała wykupione cztery miejsca. Zaś w garażu pod budynkami przy ul. Stągiewnej Amber Gold miało udziały. Jednak nie ustaliliśmy, na ile miejsc parkingowych to się przekładało.

To była dobra inwestycja

Specjaliści rynku nieruchomości oceniają, że wykupienie przez spółkę Marcina P. nieruchomości przy ul. Szafarnia, Stągiewnej i Spichrzowej było trafioną inwestycją. - Dziś sporo apartamentów w tych okolicach to lokale wynajmowane turystom. W okolicy działają hotele i motele. Zainteresowanie tymi terenami z pewnością wzrośnie wraz z realizacją kolejnych inwestycji mieszkaniowych. Na razie teren czeka na zagospodarowanie - uważa Jańczuk.

Majątkiem parabanku zawiaduje teraz ustanowiony przez sąd zarządca przymusowy. Mecenas Józef Dębiński w rozmowie z PAP stwierdził, że do 5 października ma złożyć sądowi sprawozdanie o zabezpieczonym majątku spółki. - To będzie decydujące o tym, co sąd postanowi w sprawie Amber Gold. Czy będzie upadłość i jaka to będzie upadłość - stwierdził Dębiński.

Autor: Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.pl (m.duda2@tvn.pl)/ ola / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości