"Manifa" w stolicy, seksmisja w Katowicach

Polska

Aktualizacja:
TVN24"Manifa" - pochód na 8 marca

To był dzień manifestacji i kontrmanifestacji. W całym kraju swoje poglądy demonstrowali obrońcy praw kobiet. "Manify", jak co roku, odbyły się pod hasłem prawa do życia bez dyskryminacji i bez przemocy. Na trasie barwnych pochodów tradycyjnie pojawili się ci, którzy prawa kobiet uważają za puste hasło.

"Zawsze byłam feministką, tylko chyba wcześniej o tym nie wiedziałam"TVN24

Tradycyjnie, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, ulicami Warszawy przeszła "manifa". Barwny korowód miał zwrócić uwagę na problemy kobiet takie, jak ich zdrowie, przemoc w rodzinie, dyskryminacja na rynku pracy. Także tradycyjnie na trasie "manify" demonstrowali Wszechpolacy i ONR.

Na czele tłumu, jechał samochód z platformą, na której stały m.in. byłe pełnomocniczki rządu do spraw równego statutu kobiet i mężczyzn: Izabela Jaruga-Nowacka i Magdalena Środa. Z głośników rozbrzmiewała muzyka. Powiewały kolorowe flagi.

Zdrowie kobiet jest dobrem narodowym. Państwo ma zabiegać o nasze zdrowie, ale niestety nie wywiązuje się z tego w sposób należyty Nowicka, feministki

"Manifa" wyruszyła sprzed Teatru Dramatycznego, ulicami Marszałkowską, Al. Ujazdowskimi przed Sejm. Wśród manifestujących byli m.in. politycy, dziennikarze i artyści.

Warszawiacy podpisują się podczas happeningu "PRZEmoc Życzeń" na Pl. Konstytucji (nadesłał Krystian Cieślak)Warszawiacy podpisują się podczas happeningu "PRZEmoc Życzeń" na Pl. Konstytucji (nadesłał Krystian Cieślak)Krystian Cieślak

Na czele tłumu, jechał samochód z platformą, na której stały m.in. byłe pełnomocniczki rządu do spraw równego statutu kobiet i mężczyzn: Izabela Jaruga-Nowacka i Magdalena Środa. Z głośników rozbrzmiewała muzyka. Powiewały kolorowe flagi.

- Zdrowie kobiet jest dobrem narodowym. Państwo ma zabiegać o nasze zdrowie, ale niestety nie wywiązuje się z tego w sposób należyty - mówiła prezes Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Wanda Nowicka.

Przed Sejmem na uczestników "manify" czekali członkowie organizacji prawicowych m.in. z Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego.

"Feministki, lesby, geje cała Polska z was się śmieje", "Feminizm do wora, wór do jeziora!", "Feministki to marksistki", "Łapy precz od polskich dzieci". - krzyczeli w stronę manify Wszechpolacy i członkowie Obozu Narodowo Radykalnego.

Obie demontracje przebiegły spokojnie - policja oddzielała ich szpalerem.

W Poznaniu też manifestowali

Manifestacja na ulicach PoznaniaTVN24

Pochód z okazji Dnia Kobiet odbył się także w Poznaniu. Uczestnicy demonstracji protestowali przeciwko dyskryminacji. - Dyskryminacja jest na każdym kroku. Chcemy znaleźć pracę, to pracodawcy pytają, czy jesteśmy w ciąży. To jest nasza prywatna sprawa - oburza się uczestniczka pochodu.

W demonstracji wzięli udział także mężczyźni. - Przez to, że kobiety są dyskryminowane tracimy i my. Narzuca nam się pewne role społeczne. To znaczy, że jesteśmy ojcami, osobami, którymi mamy być - argumentuje jeden z demonstrujących.

Seksmisja w Katowicach

Z kolei w Katowicach na ulicach pojawiły się grupy kobiet i mężczyzn, które starły się w odwiecznym sporze płci. Kobiety reprezentowały wrogie męskiemu gatunkowi wiedźmy. - Chcemy naturalizować wszystkich mężczyzn. Chcemy wprowadzić partenogenezę. Mężczyzn nie będzie - opowiada wiedźma "Femina".

Seksmisja opanowała ulice KatowicTVN24

Uczestniczki przeprowadzały także casting na wiedźmę. Każda kobieta, która chciała wstąpić w ich szeregi musiała odpowiedzieć na liczne pytania. "Czy popierasz zniesienie przymusu noszenia staników na basenach?", "Czy kobiety powinny przejść kurs siusiania do pisuarów?" - to tylko niektóre z nich.

- Bo Kopernik był astronomem i mężczyzną, a premier Tusk nie jest kobietą, oj nie jest - odpowiada wiedźmom przedstawiciel "Partii Mężczyzn", z dumą prezentując ich hasło: "Kobiety do garów, mężczyźni do barów". Jak podkreślają członkowie partii, mężczyźni uratują kobiety "od tych okropnych miejsc, jakimi są bary". - Tak, aby mogły pójść do nieba niczym grzeczne dziewczynki - opowiadał prawdziwy mężczyzna.

Kobiecy Rajd

Rajd na Dzień KobietTVN24

Ryk silników, dużo błota i delikatne ręce za kierownicą. Z okazji Dnia Kobiet członkowie grupy rajdowej "Sudety 4x4" z Karpacza dla 16 wybranek zorganizowali rajd w bardzo trudnym terenie.

- Chcieliśmy naszym żonom, córkom i siostrom zorganizować dobrą zabawę. Na co dzień to one siedzą z boku, teraz role się odwróciły - opowiada jeden z organizatorów rajdu.

Wszystkie uczestniczki szczęśliwie dojechały do mety, gdzie na najlepszą z nich czekał weekend w ekskluzywnym ośrodku spa.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24