Polska

11 zarzutów i wniosek o areszt dla Mameda K.

Polska

Aktualizacja:
Zarzuty i wniosek o areszt wobec Mameda K.
Zarzuty i wniosek o areszt wobec Mameda K. tvn24
wideo 2/5

11 zarzutów dotyczących między innymi paserstwa samochodów, a także zlecenia podpalenia samochodu oraz naruszenia nietykalności i znieważenia policjantów przedstawiła w środę prokuratura byłemu zawodnikowi sztuk walki Mamedowi K. Do sądu trafi wniosek o jego aresztowanie.

Jak powiedział dziennikarzom naczelnik śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Tomasz Tadla, podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia, ale śledczy nie ujawniają ich treści.

Wniosek o areszt

Wniosek o areszt jest motywowany obawą matactwa. Rozpozna go Sąd Rejonowy Katowice-Wschód.

Podejrzany usłyszał siedem zarzutów paserstwa aut oraz jeden zarzut usiłowania paserstwa. Mamed K. jest również podejrzany o nakłonienie innych osób i kierowanie wykonaniem przestępstwa polegającego na spaleniu dwóch samochodów. Usłyszał także zarzuty użycia przemocy i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy policji w celu zmuszenia ich do zaniechania zatrzymania i przymusowego doprowadzenia innej osoby. Podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje prokuratura, nie są wykluczone dalsze zatrzymania w tej sprawie.

Były zawodnik MMA Mamed K. doprowadzony do prokuratury w Katowicach
Były zawodnik MMA Mamed K. doprowadzony do prokuratury w Katowicachtvn24

Sprawa paserstwa luksusowych samochodów

Mieszkający od lat w Polsce zawodnik MMA czeczeńskiego pochodzenia został zatrzymany we wtorek pod Olsztynem. Akcja policji, w której wzięli udział antyterroryści, przebiegła spokojnie. W trakcie przeszukań w domu sportowca i miejscu prowadzonej przez niego działalności zabezpieczono wartościowe przedmioty, które mogą pochodzić z przestępstwa.

Zatrzymanie 38-letniego Mameda K. miało związek z prowadzoną pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach sprawą paserstwa luksusowych samochodów. Jak informowała wcześniej Prokuratura Krajowa, sprawa dotyczy m.in. aut: Porsche Panamera, Range Rover Evoque, BMW M6 i BMW serii 7.

W tym samym śledztwie, które toczy się od stycznia 2018 r., już wcześniej zostały aresztowane cztery inne osoby.

Jeden z najbardziej znanych zawodników MMA

Urodzony w 1980 r. w Groznym Mamed K. jest jednym z najbardziej znanych zawodników MMA, występował także w filmach i reklamach. W Polsce mieszka od 1997 r. W 2010 r. otrzymał polskie obywatelstwo i od tego czasu reprezentował polskie barwy.

Jeszcze w Groznym trenował karate, po przyjeździe do Polski uprawiał taekwondo, boks i zapasy. Od 2004 roku startował w mieszanych sztukach walki, odnosząc w tej dyscyplinie wiele sukcesów. Był m.in. mistrzem Polski w MMA oraz międzynarodowym mistrzem świata KSW (Konfrontacji Sztuk Walki). Występował m.in. na ringach w USA i Japonii. Karierę sportową zakończył w grudniu 2018 r. W styczniu na ekrany kin wszedł film pt. "Underdog", w którym zagrał jedną z ról.

Autor: kb//adso,now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Bartłomiej Zborowski

Pozostałe wiadomości