Polska

"Mam nadzieję, że koniom nic złego się nie stanie"

Polska

Witek o stadninach: mam nadzieję, że koniom nic złego się nie stanie
tvn24Elżbieta Witek w "Jeden na jeden"

Widziałam zarzuty o narażenie Skarbu Państwa na milionowe straty, ten ruch był uzasadniony - mówiła Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło. W "Jeden na jeden" komentowała zmiany na stanowiskach prezesów stadnin koni w Janowie Podlaskim i w Michałowie.

Witek przekonywała, że nowy prezes stadniny w Janowie Marek Skomorowski, choć - jak sam przyznał - nie miał dotąd styczności z końmi, to miał wieloletni kontakt z zarządzaniem.

- Ten obecny, odwołany dyrektor też zaczynał od najniższego pułapu - mówiła Witek, odpierając zarzuty o brak kompetencji nowego prezesa. - Nie ma specjalistów w tym zakresie, tego trzeba się nauczyć - dodała.

- Dla niego to jest nowe wyzwanie. Natomiast są tam osoby, które się końmi bezpośrednio zajmują. Mam nadzieję, że koniom nic złego się nie stanie i nie wpłynie to na to, co stadnina znaczy w świecie - podkreśliła Witek.

ANR: straciliśmy zaufanie

Na sugestię, że nowy prezes w takiej sytuacji mógłby najpierw zostać np. zastępcą, Witek odpowiedziała, że nie pozwala na to struktura spółki, która jest kierowana jednoosobowo. - Tam nie ma żadnego zarządu, spośród którego można by było wybrać zastępcę na tę funkcję - przekonywała.

Jednocześnie stwierdziła, że decyzja o odwołaniu dotychczasowych prezesów obu stadnin była w pełni uzasadniona, bo mieli oni narazić Skarb Państwa na "wielomilionowe straty".

W środę Agencja Nieruchomości Rolnych, która odpowiada za zarządy wspomnianych stadnin, poinformowała w komunikacie, że dotychczasowych prezesów odwołano "w związku z utratą zaufania".

Powodem miał być m.in. brak odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi. Dotychczasowi prezesi - Marek Trela (Janów Podlaski) i Jerzy Białobok (Michałów) - którzy kierowali stadninami od blisko 40 lat, odpierali zarzuty ANR, nazywając je "absurdalnymi" i "niedorzecznymi".

W miniony piątek zastąpili ich - odpowiednio - Marek Skomorowski i Anna Durmała.

"Nazwisk może być więcej"

Witek komentowała także wczorajsze doniesienia koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego o tym, że za rządów PO-PSL miało być inwigilowanych 48 dziennikarzy.

- Nie znam tych nazwisk, natomiast z tego co czytam i wiem i w co wierzę, tych nazwisk może być więcej - mówiła szefowa gabinetu Szydło. Jak dodała, w całej sprawie chodzi nie tyle o sam fakt inwigilowania dziennikarzy, tylko o to, czy była na to zgoda sądu.

100 dni od powołania rządu powiedziała również, że nie wie nic o tym, by były szykowane jakieś zmiany personalne w Radzie Ministrów. Zdaniem opozycji ze stanowiskiem powinien pożegnać się szef MSWiA Mariusz Błaszczak, w związku z zamieszaniem przy powołaniu i odwołaniu komendanta głównego policji, insp. Zbigniewa Maja.

- Trzeba go bronić (Błaszczaka - red.), bo on nic złego nie zrobił. To jest wpadka, ale nie jego - zapewniała Witek i przypomniała, że przed nominacją Maj został sprawdzony przez odpowiednie służby, którego niczego nie wykazały.

Podsumowując pierwsze 100 dni rządu, Witek zapewniała, że był to intensywny czas pracy dla ministrów, który - ma nadzieję - "będzie owocny dla Polaków".

- To nie jest tak, że jesteśmy ze wszystkiego zadowoleni, bo każdemu się coś nie udaje. Uczymy się tej władzy - mówiła szefowa gabinetu politycznego Szydło. Nie chciała jednak odpowiedzieć wprost, co rząd PiS zrobiłby inaczej.

- Myślę, że niektóre rzeczy mogliśmy robić spokojniej, tylko wtedy by nam zarzucono, że nie robimy nic - powiedziała Witek.

Zobacz całą rozmowę z Elżbietą Witek w "Jeden na jeden"

Autor: ts/tr / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości